Kort fortalt
Drift av restauranter har næringskode 56.110 i Enhetsregisteret, og i Åsnes står 14 enheter oppført på den. Det er 0,1 % av de 10 767 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,9 % av alt næringsliv i Åsnes. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 17 av 222.
5 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 29,4 mill. kr. Størst er Candogan AS med 11 mill. kr, foran DOGAN DRIFT AS med 7,5 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 6 av enhetene (42,9 %). 6 har meldt inn ansatte, til sammen 52.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 14 | 0,1 % | av 10 767 i næringen |
| Med ansatte | 6 | 42,9 % | av 14 enheter |
| Ansatte til sammen | 52 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 5 | 35,7 % | av 14 enheter |
| Med omsetning i kroner | 5 | 35,7 % | av 14 enheter |
| Omsetning i alt | 29,4 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 5,5 mill. kr | - | blant 5 med tall |
| Største omsetning | 11 mill. kr | - | Candogan AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2013 | - | av 8 med stiftelsesdato |
De 5 største i Åsnes
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Candogan AS | 920 566 561 | Åsnes | 11 mill. kr | 6 |
| 2 | DOGAN DRIFT AS | 914 790 514 | Åsnes | 7,5 mill. kr | 6 |
| 3 | DELINA'S CAFE & LUNSJ AS | 890 336 442 | Åsnes | 5,5 mill. kr | 10 |
| 4 | Beijing Garden AS | 998 728 231 | Åsnes | 4 mill. kr | - |
| 5 | Smaksbiblioteket AS | 833 443 062 | Åsnes | 1,4 mill. kr | 17 |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 56.110
- Kommune
- 3418 Åsnes
- Enheter
- 14
- Andel av næringen
- 0,1 %
- Andel av kommunen
- 0,9 %
- Aksjeselskap
- 6
- Med ansatte
- 6
- Ansatte til sammen
- 52
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Åsnes
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 5,5 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 4 mill. kr og 7,5 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 1,4 mill. kr mot 11 mill. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av drift av restauranter i Åsnes.
9 av de 14 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 64,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 5 enheter har levert årsregnskap, 35,7 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Hamar med 83, Gjøvik med 65, Lillehammer med 62, Ringsaker med 54, Elverum med 47, Trysil med 35. Størst i landet er Oslo med 2 239 enheter, mot 14 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 189 enheter, avvirkning med 143 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 131 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 88 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2013: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1999, den ferskeste i 2026. 1 av dem er fra før år 2000, 12,5 % av dem vi har stiftelsesdato for.
2 enheter er stiftet de siste fem årene, 25 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 6 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange drift av restauranter finnes det i Åsnes?
14 enheter står oppført med næringskode 56.110, drift av restauranter, i Åsnes i Enhetsregisteret. Det er 0,1 % av de 10 767 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av drift av restauranter i Åsnes?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Candogan AS med 11 mill. kr, 2. DOGAN DRIFT AS med 7,5 mill. kr, 3. DELINA'S CAFE & LUNSJ AS med 5,5 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 5 enhetene med tall er 5,5 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 4 mill. kr og 7,5 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Åsnes er aksjeselskap, med 6 av 14 enheter. 6 enheter, 42,9 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 52 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes drift av restauranter?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Hamar med 83. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 10 767 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Åsnes?
Median stiftelsesår er 2013, og 2 av enhetene er stiftet de siste fem årene (25 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1999.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 56.110 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 14 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 9 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (189), Avvirkning (143), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (131), Utleie av egen eller leid fast eiendom (88), Grunnarbeid (46), Dyrking av grønnsaker, meloner, rot- og knollvekster (36).