Produksjon av film, video og fjernsynsprogrammer i Bærum

Næringskode 59.110 kommune 3201 oppdatert 12.10.2026

Bransjen i hele landet: 7 727Kommunen i alt: 29 064
Enheter202av 7 727 i næringen
Av bransjen2,6 %av 7 727 i hele landet
Av kommunen0,7 %av 29 064 enheter i Bærum
Nest størst: Oslo2 948mot 202 her
Rangering i Bærum30av 493 næringer i kommunen

Kort fortalt

Produksjon av film, video og fjernsynsprogrammer har næringskode 59.110 i Enhetsregisteret, og i Bærum står 202 enheter oppført på den. Det er 2,6 % av de 7 727 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,7 % av alt næringsliv i Bærum. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 30 av 493.

54 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 101,1 mill. kr. Størst er Gateway Studios AS med 27,3 mill. kr, foran RED ANT AS med 13,5 mill. kr. De ti største står for 74,2 % av omsetningen i utsnittet.

Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 135 av enhetene (66,8 %). 5 har meldt inn ansatte, til sammen 153.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter2022,6 %
Med ansatte52,5 %
Ansatte til sammen153-
Har levert regnskap5426,7 %
Med omsetning i kroner5426,7 %
Omsetning i alt101,1 mill. kr-
Median omsetning969,4k kr-
Største omsetning27,3 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2018-

De 9 største i Bærum

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Gateway Studios AS27,3 mill. kr
2RED ANT AS13,5 mill. kr
3NORWAY DOES PRODUCTIONS AS9,6 mill. kr
4Siesta AS5,1 mill. kr
5ROAR FILM AS3,8 mill. kr
6ABOVE MEDIA AS3,7 mill. kr
7KAVAR AS3,5 mill. kr
8Caprino Filmsenter AS3,1 mill. kr
9WIILD STUDIO AS2,9 mill. kr

Nøkkeltall

Næringskode
59.110
Kommune
3201 Bærum
Enheter
202
Andel av næringen
2,6 %
Andel av kommunen
0,7 %
Enkeltpersonforetak
135
Med ansatte
5
Ansatte til sammen
153

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 969,4k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 152,5k kr og 2,4 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 4k kr mot 27,3 mill. kr. Den største omsetter 28 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av produksjon av film, video og fjernsynsprogrammer i Bærum.

149 av de 202 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 73,8 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 9 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 54 enheter har levert årsregnskap, 26,7 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Asker med 141, Nordre Follo med 97, Lillestrøm med 88, Nesodden med 70, Lørenskog med 46, Ullensaker med 41. Størst i landet er Oslo med 2 948 enheter, mot 202 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 1 942 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 1 651 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 1 224 enheter, andre egeninvesteringsselskaper med 855 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2018: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1934, den ferskeste i 2026. 8 av dem er fra før år 2000, 12,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.

19 enheter er stiftet de siste fem årene, 29,2 % av bestanden. 5 av dem kom til det siste året. 137 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Selskaper som selv oppgir «produksjon»

Selskaper i næringsgruppe 59.1 med annen næringskode som oppgir «produksjon» i formålet. Ikke med i tallene over.

#SelskapOmsetning
1Storyline Studios AS44,5 mill. kr

Vanlige spørsmål

Hvor mange produksjon av film, video og fjernsynsprogrammer finnes det i Bærum?

202 enheter står oppført med næringskode 59.110, produksjon av film, video og fjernsynsprogrammer, i Bærum i Enhetsregisteret. Det er 2,6 % av de 7 727 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av produksjon av film, video og fjernsynsprogrammer i Bærum?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Gateway Studios AS med 27,3 mill. kr, 2. RED ANT AS med 13,5 mill. kr, 3. NORWAY DOES PRODUCTIONS AS med 9,6 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 54 enhetene med tall er 969,4k kr. Midtre halvpart ligger mellom 152,5k kr og 2,4 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 28 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Bærum er enkeltpersonforetak, med 135 av 202 enheter. 5 enheter, 2,5 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 153 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes produksjon av film, video og fjernsynsprogrammer?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Asker med 141. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 7 727 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Bærum?

Median stiftelsesår er 2018, og 19 av enhetene er stiftet de siste fem årene (29,2 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1934.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 59.110 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 202 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 59.1 står 8 selskaper som SELV skriver «produksjon» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 149 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (59.1) som skriver ordet «produksjon» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 942), Utleie av egen eller leid fast eiendom (1 651), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (1 224), Andre egeninvesteringsselskaper (855), Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av it-systemer (800), Dataprogrammeringstjenester (673).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562