Kort fortalt
Etterarbeid knyttet til produksjon av film, video og fjernsynsprogrammer har næringskode 59.120 i Enhetsregisteret, og i Trondheim står 33 enheter oppført på den. Det er 3,6 % av de 925 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Trondheim. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 127 av 514.
2 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 3,3 mill. kr. Størst er FTF AS med 2,3 mill. kr, foran Vizwork AS med 1 mill. kr.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 31 av enhetene (93,9 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 33 | 3,6 % | av 925 i næringen |
| Med ansatte | 0 | 0 % | av 33 enheter |
| Ansatte til sammen | - | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 2 | 6,1 % | av 33 enheter |
| Med omsetning i kroner | 2 | 6,1 % | av 33 enheter |
| Omsetning i alt | 3,3 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 1,7 mill. kr | - | blant 2 med tall |
| Største omsetning | 2,3 mill. kr | - | FTF AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2015 | - | av 2 med stiftelsesdato |
De 2 største i Trondheim
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | FTF AS | 934 543 092 | Trondheim | 2,3 mill. kr | - |
| 2 | Vizwork AS | 989 972 588 | Trondheim | 1 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 59.120
- Kommune
- 5001 Trondheim
- Enheter
- 33
- Andel av næringen
- 3,6 %
- Andel av kommunen
- 0,1 %
- Enkeltpersonforetak
- 31
- Med ansatte
- -
- Ansatte til sammen
- -
Samme bransje andre steder
Andre bransjer i Trondheim
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,7 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,3 mill. kr og 2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 1 mill. kr mot 2,3 mill. kr. Den største omsetter 1 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av etterarbeid knyttet til produksjon av film, video og fjernsynsprogrammer i Trondheim.
29 av de 33 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 87,9 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 2 enheter har levert årsregnskap, 6,1 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Levanger med 3, Orkland med 3, Oppdal med 2, Steinkjer med 1, Namsos med 1, Røros med 1. Størst i landet er Oslo med 362 enheter, mot 33 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 2 892 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 2 886 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 2 803 enheter, utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk med 1 592 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2015: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2006, den ferskeste i 2024.
1 enheter er stiftet de siste fem årene, 50 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 31 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «etterarbeid»
Selskaper i næringsgruppe 59.1 med annen næringskode som oppgir «etterarbeid» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Giljotin AS | 995 561 468 | 59.110 | Trondheim | 1,2 mill. kr | - |
| 2 | FLYBY AS | 934 610 563 | 59.110 | Trondheim | 826,6k kr | - |
| 3 | VELVE VISION AS | 924 355 808 | 59.110 | Trondheim | 0 kr | - |
| 4 | KLIPP FICTION AS | 936 584 691 | 59.110 | Trondheim | 0 kr | - |
Vanlige spørsmål
Hvor mange etterarbeid knyttet til produksjon av film, video og fjernsynsprogrammer finnes det i Trondheim?
33 enheter står oppført med næringskode 59.120, etterarbeid knyttet til produksjon av film, video og fjernsynsprogrammer, i Trondheim i Enhetsregisteret. Det er 3,6 % av de 925 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av etterarbeid knyttet til produksjon av film, video og fjernsynsprogrammer i Trondheim?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. FTF AS med 2,3 mill. kr, 2. Vizwork AS med 1 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 2 enhetene med tall er 1,7 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,3 mill. kr og 2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 1 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Trondheim er enkeltpersonforetak, med 31 av 33 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.
Hvor ellers i nærheten finnes etterarbeid knyttet til produksjon av film, video og fjernsynsprogrammer?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Levanger med 3. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 925 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Trondheim?
Median stiftelsesår er 2015, og 1 av enhetene er stiftet de siste fem årene (50 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2006.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 59.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 33 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 59.1 står 25 selskaper som SELV skriver «etterarbeid» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 29 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (59.1) som skriver ordet «etterarbeid» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (2 892), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (2 886), Utleie av egen eller leid fast eiendom (2 803), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (1 592), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 168), Dataprogrammeringstjenester (945).