Kort fortalt
Dataprogrammeringstjenester har næringskode 62.100 i Enhetsregisteret, og i Øvre Eiker står 23 enheter oppført på den. Det er 0,1 % av de 17 171 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,6 % av alt næringsliv i Øvre Eiker. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 38 av 308.
10 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 47,9 mill. kr. Størst er Fintech Systems Norway AS med 43,6 mill. kr, foran MASK CONSULTING AS med 1,7 mill. kr.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 12 av enhetene (52,2 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 19.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 23 | 0,1 % | av 17 171 i næringen |
| Med ansatte | 1 | 4,3 % | av 23 enheter |
| Ansatte til sammen | 19 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 10 | 43,5 % | av 23 enheter |
| Med omsetning i kroner | 10 | 43,5 % | av 23 enheter |
| Omsetning i alt | 47,9 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 808,6k kr | - | blant 10 med tall |
| Største omsetning | 43,6 mill. kr | - | Fintech Systems Norway AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2024 | - | av 11 med stiftelsesdato |
De 9 største i Øvre Eiker
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Fintech Systems Norway AS | 928 431 037 | Øvre Eiker | 43,6 mill. kr | 19 |
| 2 | MASK CONSULTING AS | 930 459 011 | Øvre Eiker | 1,7 mill. kr | - |
| 3 | AKTIV KONTRAKTSTYRING AS | 934 008 081 | Øvre Eiker | 1,5 mill. kr | - |
| 4 | Tech-Global AS | 934 871 774 | Øvre Eiker | 808,6k kr | - |
| 5 | Stitero AS | 935 214 645 | Øvre Eiker | 133k kr | - |
| 6 | SMART VISION AS | 934 921 976 | Øvre Eiker | 98,9k kr | - |
| 7 | LYTT DESIGN AS | 928 078 957 | Øvre Eiker | 10,7k kr | - |
| 8 | Tillibel Norway AS | 926 122 622 | Øvre Eiker | 0 kr | - |
| 9 | Orhagen AS | 929 872 355 | Øvre Eiker | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 62.100
- Kommune
- 3314 Øvre Eiker
- Enheter
- 23
- Andel av næringen
- 0,1 %
- Andel av kommunen
- 0,6 %
- Enkeltpersonforetak
- 12
- Med ansatte
- 1
- Ansatte til sammen
- 19
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Øvre Eiker
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 808,6k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 116k kr og 1,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 10,7k kr mot 43,6 mill. kr. Den største omsetter 54 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av dataprogrammeringstjenester i Øvre Eiker.
13 av de 23 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 56,5 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 3 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 10 enheter har levert årsregnskap, 43,5 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Drammen med 284, Lier med 75, Kongsberg med 71, Ringerike med 59, Hole med 21, Modum med 21. Størst i landet er Oslo med 4 799 enheter, mot 23 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 296 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 229 enheter, oppføring av bygninger med 146 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 138 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2024: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2020, den ferskeste i 2026.
10 enheter er stiftet de siste fem årene, 90,9 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 12 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «dataprogrammering»
Selskaper i næringsgruppe 62.1 med annen næringskode som oppgir «dataprogrammering» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange dataprogrammeringstjenester finnes det i Øvre Eiker?
23 enheter står oppført med næringskode 62.100, dataprogrammeringstjenester, i Øvre Eiker i Enhetsregisteret. Det er 0,1 % av de 17 171 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av dataprogrammeringstjenester i Øvre Eiker?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Fintech Systems Norway AS med 43,6 mill. kr, 2. MASK CONSULTING AS med 1,7 mill. kr, 3. AKTIV KONTRAKTSTYRING AS med 1,5 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 10 enhetene med tall er 808,6k kr. Midtre halvpart ligger mellom 116k kr og 1,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 54 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Øvre Eiker er enkeltpersonforetak, med 12 av 23 enheter. 1 enheter, 4,3 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 19 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes dataprogrammeringstjenester?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Drammen med 284. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 17 171 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Øvre Eiker?
Median stiftelsesår er 2024, og 10 av enhetene er stiftet de siste fem årene (90,9 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2020.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 62.100 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 23 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 62.1 utenfor denne koden skriver «dataprogrammering» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 13 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (62.1) som skriver ordet «dataprogrammering» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (296), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (229), Oppføring av bygninger (146), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (138), Avvirkning (135), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (113).