Kort fortalt
Annen utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet ikke nevnt annet sted har næringskode 90.209 i Enhetsregisteret, og i Lillestrøm står 51 enheter oppført på den. Det er 1,6 % av de 3 203 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,3 % av alt næringsliv i Lillestrøm. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 66 av 443.
4 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 2,1 mill. kr. Størst er Merano Norges National Cirkus AS med 13,6 mill. kr, foran FOSS EVENT AS med 1,6 mill. kr.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 44 av enhetene (86,3 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 13.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 51 | 1,6 % | av 3 203 i næringen |
| Med ansatte | 1 | 2 % | av 51 enheter |
| Ansatte til sammen | 13 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 4 | 7,8 % | av 51 enheter |
| Med omsetning i kroner | 4 | 7,8 % | av 51 enheter |
| Omsetning i alt | 2,1 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 206,6k kr | - | blant 4 med tall |
| Største omsetning | 1,6 mill. kr | - | Merano Norges National Cirkus AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2020 | - | av 6 med stiftelsesdato |
De 5 største i Lillestrøm
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Merano Norges National Cirkus AS | 933 090 205 | Lillestrøm | 13,6 mill. kr | 13 |
| 2 | FOSS EVENT AS | 925 893 471 | Lillestrøm | 1,6 mill. kr | - |
| 3 | Rammemann NUF | 994 173 464 | Lillestrøm | 220,2k kr | - |
| 4 | Børudgustavsen AS | 927 651 351 | Lillestrøm | 192,9k kr | - |
| 5 | SAPEA AS | 935 182 824 | Lillestrøm | 83,5k kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 90.209
- Kommune
- 3205 Lillestrøm
- Enheter
- 51
- Andel av næringen
- 1,6 %
- Andel av kommunen
- 0,3 %
- Enkeltpersonforetak
- 44
- Med ansatte
- 1
- Ansatte til sammen
- 13
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Lillestrøm
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 206,6k kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 165,5k kr og 559k kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 83,5k kr mot 1,6 mill. kr. Den største omsetter 8 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av annen utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Lillestrøm.
47 av de 51 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 92,2 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 4 enheter har levert årsregnskap, 7,8 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Bærum med 95, Asker med 71, Nordre Follo med 27, Nesodden med 24, Ullensaker med 23, Lørenskog med 20. Størst i landet er Oslo med 890 enheter, mot 51 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 975 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 937 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 895 enheter, andre post- og budtjenester med 474 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2020: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1974, den ferskeste i 2025. 1 av dem er fra før år 2000, 16,7 % av dem vi har stiftelsesdato for.
1 enheter er stiftet de siste fem årene, 16,7 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 45 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange annen utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet ikke nevnt annet sted finnes det i Lillestrøm?
51 enheter står oppført med næringskode 90.209, annen utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet ikke nevnt annet sted, i Lillestrøm i Enhetsregisteret. Det er 1,6 % av de 3 203 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av annen utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet ikke nevnt annet sted i Lillestrøm?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Merano Norges National Cirkus AS med 13,6 mill. kr, 2. FOSS EVENT AS med 1,6 mill. kr, 3. Rammemann NUF med 220,2k kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 4 enhetene med tall er 206,6k kr. Midtre halvpart ligger mellom 165,5k kr og 559k kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 8 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Lillestrøm er enkeltpersonforetak, med 44 av 51 enheter. 1 enheter, 2 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 13 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes annen utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet ikke nevnt annet sted?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Bærum med 95. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 3 203 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Lillestrøm?
Median stiftelsesår er 2020, og 1 av enhetene er stiftet de siste fem årene (16,7 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1974.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 90.209 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 51 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 47 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (975), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (937), Utleie av egen eller leid fast eiendom (895), Andre post- og budtjenester (474), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (465), Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy (438).