Kort fortalt
Andre tjenester tilknyttet kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet har næringskode 90.390 i Enhetsregisteret, og i Sarpsborg står 48 enheter oppført på den. Det er 0,6 % av de 8 003 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,5 % av alt næringsliv i Sarpsborg. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 46 av 390.
8 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 17,1 mill. kr. Størst er Sarpsborgfestivalen AS med 7,8 mill. kr, foran AIM PYRO AS med 4,4 mill. kr.
Vanligste selskapsform er enkeltpersonforetak, med 31 av enhetene (64,6 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 5.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 48 | 0,6 % | av 8 003 i næringen |
| Med ansatte | 1 | 2,1 % | av 48 enheter |
| Ansatte til sammen | 5 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 8 | 16,7 % | av 48 enheter |
| Med omsetning i kroner | 8 | 16,7 % | av 48 enheter |
| Omsetning i alt | 17,1 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 1,7 mill. kr | - | blant 8 med tall |
| Største omsetning | 7,8 mill. kr | - | Sarpsborgfestivalen AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2019 | - | av 17 med stiftelsesdato |
De 8 største i Sarpsborg
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sarpsborgfestivalen AS | 915 000 770 | Sarpsborg | 7,8 mill. kr | - |
| 2 | AIM PYRO AS | 922 949 379 | Sarpsborg | 4,4 mill. kr | - |
| 3 | POF PRODUCTIONS AS | 914 984 092 | Sarpsborg | 2,2 mill. kr | - |
| 4 | SÆRP TROPEZ AS | 935 607 795 | Sarpsborg | 1,2 mill. kr | 5 |
| 5 | RK MALING OG EVENT AS | 921 059 558 | Sarpsborg | 1 mill. kr | - |
| 6 | Vixxion Eiendom AS | 925 821 365 | Sarpsborg | 552,4k kr | - |
| 7 | NORCARD EVENT & MARKETPLACE AS | 931 678 051 | Sarpsborg | 0 kr | - |
| 8 | FINGERSPITZ NORGE AS | 936 539 807 | Sarpsborg | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 90.390
- Kommune
- 3105 Sarpsborg
- Enheter
- 48
- Andel av næringen
- 0,6 %
- Andel av kommunen
- 0,5 %
- Enkeltpersonforetak
- 31
- Med ansatte
- 1
- Ansatte til sammen
- 5
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Sarpsborg
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1,7 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,1 mill. kr og 3,9 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 552,4k kr mot 7,8 mill. kr. Den største omsetter 5 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av andre tjenester tilknyttet kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet i Sarpsborg.
41 av de 48 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 85,4 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 8 enheter har levert årsregnskap, 16,7 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Fredrikstad med 130, Indre Østfold med 55, Moss med 51, Halden med 42, Marker med 8, Våler med 6. Størst i landet er Oslo med 2 203 enheter, mot 48 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 594 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 517 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 434 enheter, oppføring av bygninger med 256 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2019: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2013, den ferskeste i 2025.
5 enheter er stiftet de siste fem årene, 29,4 % av bestanden. 2 av dem kom til det siste året. 31 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange andre tjenester tilknyttet kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet finnes det i Sarpsborg?
48 enheter står oppført med næringskode 90.390, andre tjenester tilknyttet kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet, i Sarpsborg i Enhetsregisteret. Det er 0,6 % av de 8 003 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av andre tjenester tilknyttet kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet i Sarpsborg?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Sarpsborgfestivalen AS med 7,8 mill. kr, 2. AIM PYRO AS med 4,4 mill. kr, 3. POF PRODUCTIONS AS med 2,2 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 8 enhetene med tall er 1,7 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,1 mill. kr og 3,9 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 5 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Sarpsborg er enkeltpersonforetak, med 31 av 48 enheter. 1 enheter, 2,1 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 5 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes andre tjenester tilknyttet kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Fredrikstad med 130. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 8 003 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Sarpsborg?
Median stiftelsesår er 2019, og 5 av enhetene er stiftet de siste fem årene (29,4 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2013.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 90.390 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 48 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 41 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (594), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (517), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (434), Oppføring av bygninger (256), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (218), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (157).