Kort fortalt
Aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål har næringskode 94.991 i Enhetsregisteret, og i Lillestrøm står 19 enheter oppført på den. Det er 0,6 % av de 3 247 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Lillestrøm. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 120 av 443.
10 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 15,8 mill. kr. Størst er Stiftelsen Fontenehuset Lillestrøm med 4,7 mill. kr, foran UNIVERSITETSSENTERET PÅ KJELLER (UNIK) STI med 4,2 mill. kr.
Vanligste selskapsform er stiftelse, med 19 av enhetene (100 %). Ingen av enhetene har meldt inn ansatte til registeret.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 19 | 0,6 % | av 3 247 i næringen |
| Med ansatte | 0 | 0 % | av 19 enheter |
| Ansatte til sammen | - | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 10 | 52,6 % | av 19 enheter |
| Med omsetning i kroner | 10 | 52,6 % | av 19 enheter |
| Omsetning i alt | 15,8 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 1 mill. kr | - | blant 10 med tall |
| Største omsetning | 4,7 mill. kr | - | Stiftelsen Fontenehuset Lillestrøm |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2013 | - | av 19 med stiftelsesdato |
De 9 største i Lillestrøm
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Stiftelsen Fontenehuset Lillestrøm | 933 969 908 | Lillestrøm | 4,7 mill. kr | - |
| 2 | UNIVERSITETSSENTERET PÅ KJELLER (UNIK) STI | 971 523 425 | Lillestrøm | 4,2 mill. kr | - |
| 3 | Stiftelsen Petter Uteligger | 917 015 945 | Lillestrøm | 3,4 mill. kr | - |
| 4 | SAVE LIFE STI | 913 047 893 | Lillestrøm | 1,1 mill. kr | - |
| 5 | Stiftelsen Romerike Sinceritas | 877 142 442 | Lillestrøm | 983k kr | - |
| 6 | KULTURSTIFTELSEN VISYN | 928 885 674 | Lillestrøm | 945,7k kr | - |
| 7 | STIFTELSEN BASIC INTERNET FOUNDATION | 915 196 489 | Lillestrøm | 521,4k kr | - |
| 8 | LANDBRUKSLEGATET I NORGES VEL STI | 981 104 366 | Lillestrøm | 2k kr | - |
| 9 | DAGNY, ALF OG TORBJØRN LØKEN'S LEGAT STI | 977 140 005 | Lillestrøm | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 94.991
- Kommune
- 3205 Lillestrøm
- Enheter
- 19
- Andel av næringen
- 0,6 %
- Andel av kommunen
- 0,1 %
- Stiftelse
- 19
- Med ansatte
- -
- Ansatte til sammen
- -
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Lillestrøm
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 1 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 839,6k kr og 3,6 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 2k kr mot 4,7 mill. kr. Den største omsetter 4 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Lillestrøm.
9 av de 19 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 47,4 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 2 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 10 enheter har levert årsregnskap, 52,6 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Bærum med 69, Asker med 35, Nordre Follo med 16, Ullensaker med 13, Nesodden med 10, Ås med 6. Størst i landet er Oslo med 1 047 enheter, mot 19 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 975 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 937 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 894 enheter, andre post- og budtjenester med 476 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2013: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1980, den ferskeste i 2026. 8 av dem er fra før år 2000, 42,1 % av dem vi har stiftelsesdato for.
4 enheter er stiftet de siste fem årene, 21,1 % av bestanden. 2 av dem kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «aktiviteter»
Selskaper i næringsgruppe 94.9 med annen næringskode som oppgir «aktiviteter» i formålet. Ikke med i tallene over.
| # | Selskap | Omsetning | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2DANCE DANSEKLUBB | 993 841 994 | 94.992 | Lillestrøm | 5,8 mill. kr | 28 |
| 2 | Skedsmo Kulturforum | 986 000 429 | 94.992 | Lillestrøm | 1,7 mill. kr | - |
| 3 | Elvebredden Velforening | 833 881 892 | 94.992 | Lillestrøm | 79,3k kr | - |
Vanlige spørsmål
Hvor mange aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål finnes det i Lillestrøm?
19 enheter står oppført med næringskode 94.991, aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål, i Lillestrøm i Enhetsregisteret. Det er 0,6 % av de 3 247 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål i Lillestrøm?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Stiftelsen Fontenehuset Lillestrøm med 4,7 mill. kr, 2. UNIVERSITETSSENTERET PÅ KJELLER (UNIK) STI med 4,2 mill. kr, 3. Stiftelsen Petter Uteligger med 3,4 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 10 enhetene med tall er 1 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 839,6k kr og 3,6 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 4 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Lillestrøm er stiftelse, med 19 av 19 enheter. Ingen av enhetene har meldt inn ansatte.
Hvor ellers i nærheten finnes aktiviteter i fond/legat som støtter veldedige og allmennyttige formål?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Bærum med 69. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 3 247 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Lillestrøm?
Median stiftelsesår er 2013, og 4 av enhetene er stiftet de siste fem årene (21,1 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1980.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 94.991 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 19 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. I samme næringsgruppe 94.9 står 141 selskaper som SELV skriver «aktiviteter» i sin virksomhetsbeskrivelse i registeret, uten å ha denne koden. De er listet for seg, med koden de faktisk har.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 11.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 9 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (94.9) som skriver ordet «aktiviteter» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (975), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (937), Utleie av egen eller leid fast eiendom (894), Andre post- og budtjenester (476), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (465), Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy (439).