- Org.nr.
- 918 344 039
- Adresse
- Sartorvegen 12, 5353 Straume
- Hovedeier
- Sartor Holding AS, 100 %
Driftsresultat5 917 35452,2 % margin
EBITDA7 875 517før av- og nedskrivninger
Årsresultat−910 207−8,0 % margin
Egenkapital535 2470,3 % av eiendelene
Portalen Eiendomsutvikling AS er et aksjeselskap innen utvikling og salg av byggeprosjekter, stiftet 2016.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 918 344 039
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 09.10.2026
- Stiftet
- 27.12.2016
- Registrert
- 10.01.2017
- Adresse
- Sartorvegen 12, 5353 Straume
- Postadresse
- c/o Sartor Holding AS, Postboks 131
- Kommune
- Øygarden
- Næring
- 68.120 Utvikling og salg av byggeprosjekterUtvikling og salg av byggeprosjekter i Øygarden (99)
- Aksjekapital
- 30 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Portalen Eiendomsutvikling AS918 421 351 · ØYGARDEN
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Erverv, utvikling, forvaltning og salg av boligeiendom, samt utleie av boliger og deltagelse i andre selskaper med lignende virksomhet.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 1 290 217 | 102 451 | 245 886 | 11 192 323 | - |
| Annen driftsinntekt | 10 049 696 | 8 597 087 | 8 220 516 | 7 104 781 | 3 098 988 |
| Sum driftsinntekter | 11 339 913 | 8 699 538 | 8 466 402 | 18 297 104 | 162 036 982 |
| Varekostnad | 28 502 | 77 251 | 87 811 | 8 411 359 | 142 619 362 |
| Nedskrivning av varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | - | 4 264 372 | - | - | - |
| Avskrivning av driftsmidler | 1 958 163 | - | 1 996 331 | 1 987 079 | - |
| Annen driftskostnad | 3 435 894 | 3 277 579 | 3 308 735 | 3 115 212 | 804 922 |
| Sum driftskostnader | 5 422 559 | 9 577 365 | 5 392 877 | 13 513 650 | 143 424 284 |
| Driftsresultat | 5 917 354 | −877 827 | 3 073 525 | 4 783 454 | 18 612 698 |
| Annen renteinntekt | 87 534 | 14 250 | 6 990 | 957 598 | 17 |
| Annen finansinntekt | - | - | - | 194 | - |
| Sum finansinntekter | 87 534 | 14 250 | 6 990 | 957 791 | 17 |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | 2 778 821 | 2 830 870 | 2 217 576 | 735 213 | 652 002 |
| Annen rentekostnad | 4 354 911 | 4 785 908 | 3 314 843 | 2 955 352 | 2 335 959 |
| Annen finanskostnad | 37 714 | 37 714 | 38 314 | 12 817 | - |
| Sum finanskostnader | 7 171 445 | 7 654 492 | 5 570 733 | 3 703 383 | 2 987 961 |
| Netto finans | −7 083 911 | −7 640 243 | −5 563 743 | −2 745 591 | −2 987 943 |
| Resultat før skatt | - | - | −2 490 218 | 2 037 863 | 15 624 755 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | 3 437 446 |
| Resultat før skattekostnad | −1 166 557 | −8 518 070 | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | −256 350 | −935 813 | −985 006 | 885 487 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | −1 505 212 | 1 152 376 | 12 187 309 |
| Årsresultat | −910 207 | −7 582 257 | −1 505 212 | 1 152 376 | 12 187 309 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | −910 207 | −7 582 257 | −1 505 212 | 1 152 376 | 12 187 309 |
| Totalresultat | −910 207 | −7 582 257 | −1 505 212 | 1 152 376 | 12 187 309 |
| Konsernbidrag | - | - | - | - | 11 052 389 |
| Avgitt konsernbidrag | - | - | - | 3 139 456 | - |
| Avsatt til annen egenkapital | −910 207 | −7 582 257 | −1 505 212 | −1 987 080 | 1 134 920 |
| Sum overføringer og disponeringer | −910 207 | −7 582 257 | −1 505 212 | 1 152 376 | 12 187 309 |
| Utsatt skattefordel | 2 177 169 | 1 920 819 | 985 006 | - | - |
| Sum immaterielle eiendeler | 2 177 169 | 1 920 819 | 985 006 | - | - |
| Tomter, bygninger o.a. fast eiendom | 151 460 447 | 153 401 505 | 159 969 534 | 159 020 321 | 159 103 197 |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | - | - | - | - | 262 185 |
| Sum varige driftsmidler | 151 460 447 | 153 401 505 | 159 969 534 | 159 020 321 | 159 365 382 |
| Sum anleggsmidler | 153 637 616 | 155 322 324 | 160 954 540 | 159 020 321 | 159 365 382 |
| Sum varer | 4 393 762 | 4 393 762 | 4 393 762 | 4 393 762 | 9 881 951 |
| Kundefordringer | - | 50 895 | - | - | 47 828 |
| Andre kortsiktige fordringer | 748 374 | 820 916 | 10 873 | 10 014 | 118 800 109 |
| Konsernfordringer | 2 000 000 | 5 500 000 | - | - | - |
| Sum fordringer | 2 748 374 | 6 371 811 | 10 873 | 10 014 | 118 847 937 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 1 389 280 | 390 580 | 634 499 | 50 699 | 5 345 076 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 1 389 280 | 390 580 | 634 499 | 50 699 | 5 345 076 |
| Sum omløpsmidler | 8 531 416 | 11 156 153 | 5 039 134 | 4 454 474 | 134 074 964 |
| Sum eiendeler | 162 169 032 | 166 478 477 | 165 993 674 | 163 474 795 | 293 440 346 |
| Aksjekapital | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Annen innskutt egenkapital | 505 247 | - | 1 480 000 | 1 480 000 | 1 480 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 535 247 | 30 000 | 1 510 000 | 1 510 000 | 1 510 000 |
| Annen egenkapital | - | - | 17 710 | 1 522 922 | 3 510 002 |
| Udekket tap | - | 584 547 | - | - | - |
| Sum opptjent egenkapital | - | −584 547 | 17 710 | 1 522 922 | 3 510 002 |
| Sum egenkapital | 535 247 | −554 547 | 1 527 710 | 3 032 922 | 5 020 002 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 121 460 497 | 122 382 052 | 123 266 440 | 124 000 000 | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | 121 460 497 | - | 123 266 440 | 124 000 000 | - |
| Sum langsiktig gjeld | 121 460 497 | 122 382 052 | 123 266 440 | 124 000 000 | 0 |
| Sertifikatlån | - | - | - | - | 233 699 608 |
| Leverandørgjeld 1 O17 | - | - | - | 568 682 | - |
| Skyldig offentlige avgifter | - | - | - | 1 367 | - |
| Leverandørgjeld | 103 817 | 101 929 | - | - | 4 108 174 |
| Kortsiktig konserngjeld | 39 438 282 | 43 616 855 | 39 329 267 | 34 546 361 | 37 338 561 |
| Annen kortsiktig gjeld | 631 189 | 932 187 | 852 646 | 1 325 463 | 13 274 000 |
| Sum kortsiktig gjeld | 40 173 288 | 44 650 972 | 41 199 523 | 36 441 873 | 288 420 343 |
| Sum gjeld | 161 633 785 | 167 033 024 | 164 465 963 | 160 441 873 | 288 420 343 |
| Sum egenkapital og gjeld | 162 169 032 | - | 165 993 674 | 163 474 795 | 293 440 346 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,21▼ | 0,25 | 0,12 | 0,12 | 0,46 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 301,98▲ | −301,21 | 107,66 | 52,90 | 57,45 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 3,7 %▲ | −0,5 % | 1,9 % | 2,5 % | 6,3 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 52,2 %▲ | −10,1 % | 36,3 % | 26,1 % | 11,5 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | −8,0 %▲ | −87,2 % | −17,8 % | 6,3 % | 7,5 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 0,3 %▲ | −0,3 % | 0,9 % | 1,9 % | 1,7 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Portalen Eiendomsutvikling AS52,2 %
11,3 mill. ansatte ikke oppgitt 2025
−50 %−250255075
OBOS BBL−38,1 % 2 317,0 mill.411 ansatte 2025
OBOS BLOCK WATNE AS1,3 % 2 037,1 mill.87 ansatte 2025
ØSTER HUS AS20,4 % 1 333,5 mill.6 ansatte 2025
Portalen Eiendomsutvikling AS52,2 % 11,3 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
−50 %−250255075
De tre andre er de største selskapene i næringskode 68.120.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Styrets leder | Ernst Morten Einarsen | 1963 |
| Styremedlem | Jarle Rennedal | 1971 |
| Revisor | DELOITTE AS980 211 282 | - |
| Forretningsfører | SARTOR HOLDING AS979 863 152 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Sartor Holding AS100,0 %Straume · 30 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Sartor Holding AS
- Sartor Parken AS100,0 %
- Straumehagen AS100,0 %
- Straume Hotell AS100,0 %
- REGIONENS HUS AS100,0 %
- Portalen Boligutvikling AS100,0 %
- Sartor Nærvarme AS100,0 %
- Sartor Utvikling AS100,0 %
- Sartorvegen 14 AS100,0 %
- EIENDOMSDRIFT VEST AS100,0 %
- SOTRA KINO AS75,0 %
- Portalen Eiendomsutvikling AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.