- Org.nr.
- 981 363 892
- Adresse
- Hemsedal, 3560 Hemsedal
- Hovedeier
- Frydenbygg Eiendom AS, 90 %
Driftsresultat−13 286 798
Årsresultat−16 176 098
Egenkapital−30 059 898−93,4 % av eiendelene
Solheisen Utvikling AS er et aksjeselskap innen utvikling og salg av byggeprosjekter, stiftet 1999.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 981 363 892
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 23.08.2026
- Stiftet
- 19.11.1999
- Registrert
- 10.12.1999
- Adresse
- Hemsedal, 3560 Hemsedal
- Postadresse
- c/o Kleivstua, Dronningveien 500
- Kommune
- Hemsedal
- Næring
- 68.120 Utvikling og salg av byggeprosjekterUtvikling og salg av byggeprosjekter i Hemsedal (35)
- Aksjekapital
- 1 222 300
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Grøndalen Utvikling Solsiden Hyttegrend973 733 842 · HEMSEDAL
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Enhver forretningsdrift, herunder å leie og eie fast eiendom og alt som står i forbindelse hermed, utleie og å delta med eierinteresser i andre selskaper med tilvarende formål.
Tidligere navn
- Grøndalen Utvikling AS10.12.1999 til 22.10.2024
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | - | - | - | 1 974 358 | - |
| Annen driftsinntekt | - | - | - | 11 917 | - |
| Sum driftsinntekter | 1 062 369 | 1 956 284 | 1 598 756 | 1 986 275 | 1 218 792 |
| Varekostnad | - | - | - | 547 379 | - |
| Lønnskostnad | - | - | - | 2 220 291 | - |
| Avskrivning av driftsmidler og immaterielle eiendeler | - | - | - | 163 734 | - |
| Annen driftskostnad | - | - | - | 1 965 834 | - |
| Sum driftskostnader | 14 349 167 | 4 003 110 | 3 974 936 | 4 897 237 | 3 494 151 |
| Driftsresultat | −13 286 798 | −2 046 826 | −2 376 180 | −2 910 962 | −2 275 359 |
| Annen renteinntekt | - | - | - | 208 | - |
| Sum finansinntekter | 1 688 | 3 870 | 317 | 208 | - |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | - | - | - | 519 714 | - |
| Annen rentekostnad | - | - | - | −196 | - |
| Sum finanskostnader | 2 890 989 | 2 464 847 | 1 486 540 | 519 518 | 250 993 |
| Netto finans | −2 889 301 | −2 460 977 | −1 486 223 | −519 310 | −250 993 |
| Resultat før skatt | −16 176 098 | −4 507 803 | −3 862 403 | −3 430 272 | −2 526 352 |
| Skattekostnad på resultat | - | - | - | −157 071 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | - | −3 273 201 | - |
| Årsresultat | −16 176 098 | −4 507 803 | −3 862 403 | −3 273 201 | −1 972 374 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | - | - | −3 273 201 | - |
| Totalresultat | - | - | - | −3 273 201 | - |
| Overført til/fra annen egenkapital | - | - | - | −3 273 201 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | - | - | - | −3 273 201 | - |
| Tomter, bygninger o.a. fast eiendom | - | - | - | 8 861 769 | - |
| Sum varige driftsmidler | - | - | - | 8 861 769 | - |
| Investering i datterselskap | - | - | - | 4 560 357 | - |
| Lån til foretak i samme konsern | - | - | - | 9 072 145 | - |
| Sum finansielle anleggsmidler | - | - | - | 13 632 502 | - |
| Sum anleggsmidler | 32 086 814 | 34 547 621 | 30 187 771 | 22 494 271 | 16 603 535 |
| Kundefordringer | - | - | - | 134 181 | - |
| Andre kortsiktige fordringer | - | - | - | 1 362 302 | - |
| Konsernfordringer | - | - | - | 45 000 | - |
| Sum fordringer | - | - | - | 1 541 483 | - |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | - | - | 116 657 | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | - | - | - | 116 657 | - |
| Sum omløpsmidler | 112 866 | 1 546 550 | 853 997 | 1 658 141 | 1 758 225 |
| Sum eiendeler | 32 199 681 | 36 094 171 | 31 041 768 | 24 152 411 | 18 361 761 |
| Aksjekapital | - | - | - | 1 222 300 | - |
| Beholdning av egne aksjer | - | - | - | −122 000 | - |
| Sum innskutt egenkapital | 1 100 300 | 1 100 300 | 1 100 300 | 1 100 300 | 1 100 300 |
| Udekket tap | - | - | - | 6 613 894 | - |
| Sum opptjent egenkapital | −31 160 198 | −14 984 100 | −10 476 297 | −6 613 894 | −3 340 693 |
| Sum egenkapital | −30 059 898 | −13 883 800 | −9 375 997 | −5 513 594 | −2 240 393 |
| Langsiktig konserngjeld | - | - | - | 19 482 612 | - |
| Sum annen langsiktig gjeld | - | - | - | 19 482 612 | - |
| Sum langsiktig gjeld | - | 0 | 30 368 790 | 19 482 612 | 9 819 969 |
| Leverandørgjeld | - | - | - | 214 073 | - |
| Skyldig offentlige avgifter | - | - | - | 100 060 | - |
| Kortsiktig konserngjeld | - | - | - | 9 547 790 | - |
| Annen kortsiktig gjeld | - | - | - | 321 471 | - |
| Sum kortsiktig gjeld | 62 259 579 | 49 977 971 | 10 048 975 | 10 183 393 | 10 782 185 |
| Sum gjeld | 62 259 579 | 49 977 971 | 40 417 765 | 29 666 005 | 20 602 154 |
| Sum egenkapital og gjeld | - | - | - | 24 152 411 | - |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,00▼ | 0,03 | 0,08 | 0,16 | 0,16 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | −2,07▲ | −3,60 | −4,31 | −5,38 | −9,20 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | −38,9 %▼ | −6,1 % | −8,6 % | −13,7 % | −12,4 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | −1 250,7 %▼ | −104,6 % | −148,6 % | −146,6 % | −186,7 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | −1 522,6 %▼ | −230,4 % | −241,6 % | −164,8 % | −161,8 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | −93,4 %▼ | −38,5 % | −30,2 % | −22,8 % | −12,2 % |
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Styrets leder | Fredrik Geelmuyden | 1968 |
| Styremedlem | Sjur Ivar Langslet | 1959 |
| Styremedlem | Bjørn Gregusson Kloster | 1989 |
| Revisor | FORVIS MAZARS AS979 605 994 | - |
| Regnskapsfører | SPAREBANK 1 ØKONOMIHUSET AS979 287 356 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Frydenbygg Eiendom AS90,0 %Oslo · 11 003 ordinære aksjer
- Solheisen Utvikling AS9,98 %Hemsedal · 1 220 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Frydenbygg A/S
- Frydenbygg Eiendom AS100,0 %
- Harahorn Eiendom AS100,0 %
- Kleivstua Eiendom AS100,0 %
- Bjørnsgard Eiendom AS100,0 %
- Grefsenkollen Eiendom AS100,0 %
- Solheisen Utvikling AS90,0 %
- Grøndalen Miljøanlegg AS100,0 %
- Solheisen AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eier aksjer i
per 31.12.2025- Grøndalen Miljøanlegg AS100,0 %985 770 212 · 900 ordinære aksjer
- Solheisen AS100,0 %871 225 982 · 50 ordinære aksjer
- Solheisen Utvikling AS9,98 %981 363 892 · 1 220 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.