Kort fortalt
Destillering, rektifisering og blanding av sprit har næringskode 11.010 i Enhetsregisteret, og i Nittedal står 7 enheter oppført på den. Det er 11,7 % av de 60 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,2 % av alt næringsliv i Nittedal. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 95 av 303.
7 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 786,6 mill. kr. Størst er ARCUS NORWAY AS med 522,9 mill. kr, foran Arcus-Gruppen AS med 226,5 mill. kr.
Vanligste selskapsform er ansvarlig selskap med solidarisk ansvar, med 4 av enhetene (57,1 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 104.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 7 | 11,7 % | av 60 i næringen |
| Med ansatte | 2 | 28,6 % | av 7 enheter |
| Ansatte til sammen | 104 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 7 | 100 % | av 7 enheter |
| Med omsetning i kroner | 7 | 100 % | av 7 enheter |
| Omsetning i alt | 786,6 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 10,1 mill. kr | - | blant 7 med tall |
| Største omsetning | 522,9 mill. kr | - | ARCUS NORWAY AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2000 | - | av 7 med stiftelsesdato |
De 7 største i Nittedal
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ARCUS NORWAY AS | 975 381 722 | Nittedal | 522,9 mill. kr | 73 |
| 2 | Arcus-Gruppen AS | 974 476 053 | Nittedal | 226,5 mill. kr | 31 |
| 3 | DE LYSHOLMSKE BRENNERI- OG DESTILLASJONSFABRIKKER ANS | 881 995 832 | Nittedal | 13 mill. kr | - |
| 4 | Løiten Brænderis Destillation ANS | 981 940 776 | Nittedal | 10,1 mill. kr | - |
| 5 | Atlungstad Håndverksdestilleri AS | 820 853 032 | Nittedal | 6,5 mill. kr | - |
| 6 | Oplandske Spritfabrik ANS | 981 995 880 | Nittedal | 5,9 mill. kr | - |
| 7 | SIEMERS & COS DESTILLASJON ANS | 981 995 856 | Nittedal | 1,7 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 11.010
- Kommune
- 3232 Nittedal
- Enheter
- 7
- Andel av næringen
- 11,7 %
- Andel av kommunen
- 0,2 %
- Ansvarlig selskap med solidarisk ansvar
- 4
- Med ansatte
- 2
- Ansatte til sammen
- 104
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Nittedal
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 10,1 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 6,2 mill. kr og 119,7 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 1,7 mill. kr mot 522,9 mill. kr. Den største omsetter 52 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av destillering, rektifisering og blanding av sprit i Nittedal.
Alle de 7 enhetene har driftsinntekter i kroner i siste årsregnskap. Registeret oppgir at 7 enheter har levert årsregnskap, 100 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 2 andre kommuner: Lillestrøm med 1, Nesodden med 1. Størst i landet er Oslo med 9 enheter, mot 7 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 247 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 191 enheter, oppføring av bygninger med 117 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 110 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2000: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1995, den ferskeste i 2018. 2 av dem er fra før år 2000, 28,6 % av dem vi har stiftelsesdato for.
Ingen enheter i utsnittet er stiftet de siste fem årene. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «destillering»
Selskaper i næringsgruppe 11.0 med annen næringskode som oppgir «destillering» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange destillering, rektifisering og blanding av sprit finnes det i Nittedal?
7 enheter står oppført med næringskode 11.010, destillering, rektifisering og blanding av sprit, i Nittedal i Enhetsregisteret. Det er 11,7 % av de 60 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av destillering, rektifisering og blanding av sprit i Nittedal?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. ARCUS NORWAY AS med 522,9 mill. kr, 2. Arcus-Gruppen AS med 226,5 mill. kr, 3. DE LYSHOLMSKE BRENNERI- OG DESTILLASJONSFABRIKKER ANS med 13 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 7 enhetene med tall er 10,1 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 6,2 mill. kr og 119,7 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 52 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Nittedal er ansvarlig selskap med solidarisk ansvar, med 4 av 7 enheter. 2 enheter, 28,6 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 104 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes destillering, rektifisering og blanding av sprit?
I samme fylke har 2 andre kommuner enheter i næringen, flest i Lillestrøm med 1. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 60 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Nittedal?
Median stiftelsesår er 2000, og 0 av enhetene er stiftet de siste fem årene (0 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1995.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 11.010 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 7 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 11.0 utenfor denne koden skriver «destillering» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 22.09.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (11.0) som skriver ordet «destillering» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (247), Utleie av egen eller leid fast eiendom (191), Oppføring av bygninger (117), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (110), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (106), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (102).