Kort fortalt
Oppsamling og behandling av avløpsvann har næringskode 37.000 i Enhetsregisteret, og i Indre Østfold står 4 enheter oppført på den. Det er 0,8 % av de 473 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0 % av alt næringsliv i Indre Østfold. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 202 av 392.
3 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 33,3 mill. kr. Størst er SLAM OG SPYLESERVICE INDRE ØSTFOLD AS med 27,4 mill. kr, foran BTS Rørfornying AS med 5,8 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 4 av enhetene (100 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 12.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 4 | 0,8 % | av 473 i næringen |
| Med ansatte | 1 | 25 % | av 4 enheter |
| Ansatte til sammen | 12 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 3 | 75 % | av 4 enheter |
| Med omsetning i kroner | 3 | 75 % | av 4 enheter |
| Omsetning i alt | 33,3 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 16,6 mill. kr | - | blant 3 med tall |
| Største omsetning | 27,4 mill. kr | - | SLAM OG SPYLESERVICE INDRE ØSTFOLD AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2016 | - | av 4 med stiftelsesdato |
De 3 største i Indre Østfold
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SLAM OG SPYLESERVICE INDRE ØSTFOLD AS | 981 891 341 | Indre Østfold | 27,4 mill. kr | 12 |
| 2 | BTS Rørfornying AS | 917 894 280 | Indre Østfold | 5,8 mill. kr | - |
| 3 | Spyleservice Østfold AS | 934 598 520 | Indre Østfold | 0 kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 37.000
- Kommune
- 3118 Indre Østfold
- Enheter
- 4
- Andel av næringen
- 0,8 %
- Andel av kommunen
- 0 %
- Aksjeselskap
- 4
- Med ansatte
- 1
- Ansatte til sammen
- 12
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Indre Østfold
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 16,6 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 11,2 mill. kr og 22 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 5,8 mill. kr mot 27,4 mill. kr. Den største omsetter 2 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av oppsamling og behandling av avløpsvann i Indre Østfold.
1 av de 4 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 25 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 3 enheter har levert årsregnskap, 75 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Sarpsborg med 10, Halden med 9, Fredrikstad med 9, Våler med 6, Hvaler med 5, Moss med 3. Størst i landet er Oslo med 27 enheter, mot 4 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 686 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 531 enheter, dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster med 449 enheter, oppføring av bygninger med 275 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2016: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2000, den ferskeste i 2024.
1 enheter er stiftet de siste fem årene, 25 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Selskaper som selv oppgir «oppsamling»
Selskaper i næringsgruppe 37.0 med annen næringskode som oppgir «oppsamling» i formålet. Ikke med i tallene over.
Ingen selskaper i næringsgruppen oppgir ordet.
Vanlige spørsmål
Hvor mange oppsamling og behandling av avløpsvann finnes det i Indre Østfold?
4 enheter står oppført med næringskode 37.000, oppsamling og behandling av avløpsvann, i Indre Østfold i Enhetsregisteret. Det er 0,8 % av de 473 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av oppsamling og behandling av avløpsvann i Indre Østfold?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. SLAM OG SPYLESERVICE INDRE ØSTFOLD AS med 27,4 mill. kr, 2. BTS Rørfornying AS med 5,8 mill. kr, 3. Spyleservice Østfold AS med 0 kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 3 enhetene med tall er 16,6 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 11,2 mill. kr og 22 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 2 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Indre Østfold er aksjeselskap, med 4 av 4 enheter. 1 enheter, 25 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 12 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes oppsamling og behandling av avløpsvann?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Sarpsborg med 10. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 473 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Indre Østfold?
Median stiftelsesår er 2016, og 1 av enhetene er stiftet de siste fem årene (25 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2000.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 37.000 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 4 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering. Ingen selskaper i næringsgruppe 37.0 utenfor denne koden skriver «oppsamling» i sin egen virksomhetsbeskrivelse i registeret.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 1 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag. Sekundærregelen vi bruker er den samme for alle: et selskap i samme næringsgruppe (37.0) som skriver ordet «oppsamling» i sitt eget aktivitets- eller formålsfelt i Enhetsregisteret, tas med i en EGEN liste. Ordet er utledet av registerets egen beskrivelse av næringskoden, ikke valgt av oss. De selvoppgitte er ikke med i tallene over.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (686), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (531), Dyrking av korn, unntatt ris, belgvekster og oljeholdige vekster (449), Oppføring av bygninger (275), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (233), Godstransport på vei (185).