Kort fortalt
Bygging av jernbaner og undergrunnsbaner har næringskode 42.120 i Enhetsregisteret, og i Oslo står 25 enheter oppført på den. Det er 24,3 % av de 103 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0 % av alt næringsliv i Oslo. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 304 av 635.
11 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 23,5 mrd. kr. Størst er BANE NOR SF med 19,6 mrd. kr, foran Baneservice AS med 2,1 mrd. kr. De ti største står for 100 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er norskregistrert utenlandsk foretak, med 15 av enhetene (60 %). 4 har meldt inn ansatte, til sammen 6 429.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 25 | 24,3 % | av 103 i næringen |
| Med ansatte | 4 | 16 % | av 25 enheter |
| Ansatte til sammen | 6 429 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 11 | 44 % | av 25 enheter |
| Med omsetning i kroner | 11 | 44 % | av 25 enheter |
| Omsetning i alt | 23,5 mrd. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 123,5 mill. kr | - | blant 11 med tall |
| Største omsetning | 19,6 mrd. kr | - | BANE NOR SF |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2017 | - | av 10 med stiftelsesdato |
De 9 største i Oslo
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BANE NOR SF | 917 082 308 | Oslo | 19,6 mrd. kr | 5 637 |
| 2 | Baneservice AS | 986 392 912 | Oslo | 2,1 mrd. kr | 679 |
| 3 | INFRANORD NORGE AS | 996 230 007 | Oslo | 1,1 mrd. kr | 98 |
| 4 | Infrakraft AS | 929 085 329 | Oslo | 454,7 mill. kr | 15 |
| 5 | SA.PI. NOR SALINI IMPREGILO - PIZZAROTTI ANS | 824 208 832 | Oslo | 177,7 mill. kr | - |
| 6 | AZVI NORGE AS | 919 421 118 | Oslo | 69,4 mill. kr | - |
| 7 | Nordic Railway Construction Sverige AB | 927 335 069 | Oslo | 7,2 mill. kr | - |
| 8 | VOSSLOH RAIL SERVICES NORWAY AS | 928 625 362 | Oslo | 6,7 mill. kr | - |
| 9 | NORWEGIAN RAIL SERVICE AS | 914 216 958 | Oslo | 330,3k kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 42.120
- Kommune
- 0301 Oslo
- Enheter
- 25
- Andel av næringen
- 24,3 %
- Andel av kommunen
- 0 %
- Norskregistrert utenlandsk foretak
- 15
- Med ansatte
- 4
- Ansatte til sammen
- 6 429
Samme bransje andre steder
Andre bransjer i Oslo
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 123,5 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 6,8 mill. kr og 959,5 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 57,1k kr mot 19,6 mrd. kr. Den største omsetter 159 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av bygging av jernbaner og undergrunnsbaner i Oslo.
14 av de 25 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 56 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 1 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 11 enheter har levert årsregnskap, 44 % av utsnittet.
Geografi
Ingen annen kommune i samme fylke har enheter i denne næringen. Nest størst i landet er Kongsvinger med 5 enheter, mot 25 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 12 325 enheter, aktiviteter i borettslag og boligsameier med 9 274 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 8 763 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 8 729 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2017: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2003, den ferskeste i 2023.
3 enheter er stiftet de siste fem årene, 30 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 15 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange bygging av jernbaner og undergrunnsbaner finnes det i Oslo?
25 enheter står oppført med næringskode 42.120, bygging av jernbaner og undergrunnsbaner, i Oslo i Enhetsregisteret. Det er 24,3 % av de 103 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av bygging av jernbaner og undergrunnsbaner i Oslo?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. BANE NOR SF med 19,6 mrd. kr, 2. Baneservice AS med 2,1 mrd. kr, 3. INFRANORD NORGE AS med 1,1 mrd. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 11 enhetene med tall er 123,5 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 6,8 mill. kr og 959,5 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 159 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Oslo er norskregistrert utenlandsk foretak, med 15 av 25 enheter. 4 enheter, 16 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 6 429 ansatte meldt inn.
Er dette en ny eller en etablert næring i Oslo?
Median stiftelsesår er 2017, og 3 av enhetene er stiftet de siste fem årene (30 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2003.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 42.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 25 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 14 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (12 325), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (9 274), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (8 763), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (8 729), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (7 333), Dataprogrammeringstjenester (4 799).