Drift av restauranter i Ringebu

Næringskode 56.110 kommune 3439 oppdatert 14.10.2026

Bransjen i hele landet: 10 767Kommunen i alt: 1 297
Enheter10av 10 767 i næringen
Av bransjen0,1 %av 10 767 i hele landet
Av kommunen0,8 %av 1 297 enheter i Ringebu
Nest størst: Oslo2 239mot 10 her
Rangering i Ringebu23av 188 næringer i kommunen

Kort fortalt

Drift av restauranter har næringskode 56.110 i Enhetsregisteret, og i Ringebu står 10 enheter oppført på den. Det er 0,1 % av de 10 767 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,8 % av alt næringsliv i Ringebu. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 23 av 188.

8 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 43,4 mill. kr. Størst er E & M Hotelldrift AS med 12,6 mill. kr, foran HEV MOSETERTOPPEN AS med 10,7 mill. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 8 av enhetene (80 %). 5 har meldt inn ansatte, til sammen 69.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter100,1 %
Med ansatte550 %
Ansatte til sammen69-
Har levert regnskap880 %
Med omsetning i kroner880 %
Omsetning i alt43,4 mill. kr-
Median omsetning4,9 mill. kr-
Største omsetning12,6 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2023-

De 8 største i Ringebu

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1E & M Hotelldrift AS12,6 mill. kr
2HEV MOSETERTOPPEN AS10,7 mill. kr
3NINAS MAT AS6,2 mill. kr
4KOIA HFI AS5,4 mill. kr
5Varden Restaurantdrift AS4,4 mill. kr
6RINGEBU KRO AS2,2 mill. kr
7HEV VESTSIDEN DELI AS1,9 mill. kr
8AKP DRIFT AS81,9k kr

Nøkkeltall

Næringskode
56.110
Kommune
3439 Ringebu
Enheter
10
Andel av næringen
0,1 %
Andel av kommunen
0,8 %
Aksjeselskap
8
Med ansatte
5
Ansatte til sammen
69

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 4,9 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 2,1 mill. kr og 7,3 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 81,9k kr mot 12,6 mill. kr. Den største omsetter 3 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av drift av restauranter i Ringebu.

2 av de 10 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 20 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 8 enheter har levert årsregnskap, 80 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Hamar med 83, Gjøvik med 65, Lillehammer med 62, Ringsaker med 54, Elverum med 47, Trysil med 35. Størst i landet er Oslo med 2 239 enheter, mot 10 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 96 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 93 enheter, melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr med 78 enheter, sauehold med 66 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2023: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 2003, den ferskeste i 2025.

5 enheter er stiftet de siste fem årene, 62,5 % av bestanden. Ingen kom til det siste året. 2 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Vanlige spørsmål

Hvor mange drift av restauranter finnes det i Ringebu?

10 enheter står oppført med næringskode 56.110, drift av restauranter, i Ringebu i Enhetsregisteret. Det er 0,1 % av de 10 767 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av drift av restauranter i Ringebu?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. E & M Hotelldrift AS med 12,6 mill. kr, 2. HEV MOSETERTOPPEN AS med 10,7 mill. kr, 3. NINAS MAT AS med 6,2 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 8 enhetene med tall er 4,9 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 2,1 mill. kr og 7,3 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 3 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Ringebu er aksjeselskap, med 8 av 10 enheter. 5 enheter, 50 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 69 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes drift av restauranter?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Hamar med 83. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 10 767 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Ringebu?

Median stiftelsesår er 2023, og 5 av enhetene er stiftet de siste fem årene (62,5 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 2003.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 56.110 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 10 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 14.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 2 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (96), Utleie av egen eller leid fast eiendom (93), Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr (78), Sauehold (66), Oppføring av bygninger (45), Aktiviteter i borettslag og boligsameier (44).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562