Teknisk prøving og analyse i Stavanger

Næringskode 71.200 kommune 1103 oppdatert 11.10.2026

Bransjen i hele landet: 928Kommunen i alt: 27 902
Enheter20av 928 i næringen
Av bransjen2,2 %av 928 i hele landet
Av kommunen0,1 %av 27 902 enheter i Stavanger
Nest størst: Oslo118mot 20 her
Rangering i Stavanger146av 507 næringer i kommunen

Kort fortalt

Teknisk prøving og analyse har næringskode 71.200 i Enhetsregisteret, og i Stavanger står 20 enheter oppført på den. Det er 2,2 % av de 928 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Stavanger. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 146 av 507.

9 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 344,6 mill. kr. Størst er Stratum Reservoir (Norway) AS med 293,3 mill. kr, foran Scantest AS med 21,4 mill. kr.

Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 11 av enhetene (55 %). 4 har meldt inn ansatte, til sammen 140.

Nøkkeltall

NøkkeltallVerdiAndel
Enheter202,2 %
Med ansatte420 %
Ansatte til sammen140-
Har levert regnskap945 %
Med omsetning i kroner945 %
Omsetning i alt344,6 mill. kr-
Median omsetning2,5 mill. kr-
Største omsetning293,3 mill. kr-
MVA-registrert--
Median stiftelsesår2015-

De 9 største i Stavanger

Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.

#SelskapOmsetning
1Stratum Reservoir (Norway) AS293,3 mill. kr
2Scantest AS21,4 mill. kr
3Industriell Vannbehandling AS13,8 mill. kr
4Toolcheck AS9,3 mill. kr
5Sertifiseringsorganet for Sakkyndig Virksomhet AS2,5 mill. kr
6Radipro AS2,1 mill. kr
7Sikkert AS1,2 mill. kr
8Protrack AS843,7k kr
9FORUS EIENDOM AS31,3k kr

Nøkkeltall

Næringskode
71.200
Kommune
1103 Stavanger
Enheter
20
Andel av næringen
2,2 %
Andel av kommunen
0,1 %
Aksjeselskap
11
Med ansatte
4
Ansatte til sammen
140

Hvor ulike de er

Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 2,5 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,2 mill. kr og 13,8 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 31,3k kr mot 293,3 mill. kr. Den største omsetter 116 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av teknisk prøving og analyse i Stavanger.

11 av de 20 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 55 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 9 enheter har levert årsregnskap, 45 % av utsnittet.

Geografi

I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Sandnes med 12, Sola med 12, Haugesund med 8, Karmøy med 4, Eigersund med 3, Klepp med 3. Størst i landet er Oslo med 118 enheter, mot 20 her.

Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 1 902 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 1 827 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 1 684 enheter, bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning med 1 040 enheter.

Alder og tilvekst

Median stiftelsesår er 2015: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1985, den ferskeste i 2026. 3 av dem er fra før år 2000, 27,3 % av dem vi har stiftelsesdato for.

3 enheter er stiftet de siste fem årene, 27,3 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 9 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.

Vanlige spørsmål

Hvor mange teknisk prøving og analyse finnes det i Stavanger?

20 enheter står oppført med næringskode 71.200, teknisk prøving og analyse, i Stavanger i Enhetsregisteret. Det er 2,2 % av de 928 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.

Hvem er størst av teknisk prøving og analyse i Stavanger?

Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Stratum Reservoir (Norway) AS med 293,3 mill. kr, 2. Scantest AS med 21,4 mill. kr, 3. Industriell Vannbehandling AS med 13,8 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.

Hva omsetter et typisk selskap i næringen?

Medianen blant de 9 enhetene med tall er 2,5 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,2 mill. kr og 13,8 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 116 ganger medianen.

Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?

Vanligste selskapsform i Stavanger er aksjeselskap, med 11 av 20 enheter. 4 enheter, 20 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 140 ansatte meldt inn.

Hvor ellers i nærheten finnes teknisk prøving og analyse?

I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Sandnes med 12. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 928 enhetene er samlet.

Er dette en ny eller en etablert næring i Stavanger?

Median stiftelsesår er 2015, og 3 av enhetene er stiftet de siste fem årene (27,3 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1985.

Er lista komplett?

Lista er komplett for næringskode 71.200 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 20 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.

Kilde og metode

Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 11.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.

Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 11 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.

Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.

Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.

Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (1 902), Utleie av egen eller leid fast eiendom (1 827), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (1 684), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (1 040), Annen teknisk konsulentvirksomhet (968), Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk (951).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene.
firma.asEn tjeneste fra VODE AS
Org.nr 925 898 562