Kort fortalt
Teknisk prøving og analyse har næringskode 71.200 i Enhetsregisteret, og i Lillestrøm står 15 enheter oppført på den. Det er 1,6 % av de 928 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 0,1 % av alt næringsliv i Lillestrøm. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 142 av 443.
4 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 28,2 mill. kr. Størst er Krankontrollen AS med 15,6 mill. kr, foran Meddoc AS med 9,4 mill. kr.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 7 av enhetene (46,7 %). 2 har meldt inn ansatte, til sammen 23.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 15 | 1,6 % | av 928 i næringen |
| Med ansatte | 2 | 13,3 % | av 15 enheter |
| Ansatte til sammen | 23 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 4 | 26,7 % | av 15 enheter |
| Med omsetning i kroner | 4 | 26,7 % | av 15 enheter |
| Omsetning i alt | 28,2 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 5,7 mill. kr | - | blant 4 med tall |
| Største omsetning | 15,6 mill. kr | - | Krankontrollen AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2012 | - | av 8 med stiftelsesdato |
De 4 største i Lillestrøm
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Krankontrollen AS | 966 636 718 | Lillestrøm | 15,6 mill. kr | 12 |
| 2 | Meddoc AS | 881 153 262 | Lillestrøm | 9,4 mill. kr | 11 |
| 3 | Scalibra AS | 989 003 046 | Lillestrøm | 1,9 mill. kr | - |
| 4 | Oncogene AS | 825 818 642 | Lillestrøm | 1,2 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 71.200
- Kommune
- 3205 Lillestrøm
- Enheter
- 15
- Andel av næringen
- 1,6 %
- Andel av kommunen
- 0,1 %
- Aksjeselskap
- 7
- Med ansatte
- 2
- Ansatte til sammen
- 23
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Lillestrøm
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 5,7 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 1,8 mill. kr og 11 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 1,2 mill. kr mot 15,6 mill. kr. Den største omsetter 3 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av teknisk prøving og analyse i Lillestrøm.
11 av de 15 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 73,3 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. Registeret oppgir at 4 enheter har levert årsregnskap, 26,7 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Bærum med 27, Asker med 20, Nesodden med 8, Nordre Follo med 6, Ullensaker med 6, Vestby med 5. Størst i landet er Oslo med 118 enheter, mot 15 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er aktiviteter i borettslag og boligsameier med 975 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 937 enheter, utleie av egen eller leid fast eiendom med 895 enheter, andre post- og budtjenester med 474 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2012: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1993, den ferskeste i 2026. 2 av dem er fra før år 2000, 25 % av dem vi har stiftelsesdato for.
2 enheter er stiftet de siste fem årene, 25 % av bestanden. 1 av dem kom til det siste året. 7 enheter mangler stiftelsesdato i registeret og er utelatt fra tallene i dette avsnittet. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange teknisk prøving og analyse finnes det i Lillestrøm?
15 enheter står oppført med næringskode 71.200, teknisk prøving og analyse, i Lillestrøm i Enhetsregisteret. Det er 1,6 % av de 928 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av teknisk prøving og analyse i Lillestrøm?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. Krankontrollen AS med 15,6 mill. kr, 2. Meddoc AS med 9,4 mill. kr, 3. Scalibra AS med 1,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 4 enhetene med tall er 5,7 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 1,8 mill. kr og 11 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 3 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Lillestrøm er aksjeselskap, med 7 av 15 enheter. 2 enheter, 13,3 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 23 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes teknisk prøving og analyse?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Bærum med 27. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 928 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Lillestrøm?
Median stiftelsesår er 2012, og 2 av enhetene er stiftet de siste fem årene (25 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1993.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 71.200 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 15 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 12.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 11 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Aktiviteter i borettslag og boligsameier (975), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (937), Utleie av egen eller leid fast eiendom (895), Andre post- og budtjenester (474), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (465), Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy (438).