Kort fortalt
Utvikling og salg av byggeprosjekter har næringskode 68.120 i Enhetsregisteret, og i Ullensaker står 112 enheter oppført på den. Det er 0,8 % av de 13 952 enhetene i næringen i hele landet. Næringen utgjør 1,5 % av alt næringsliv i Ullensaker. Målt mot de andre næringene i kommunen er den nummer 14 av 349.
65 av dem har driftsinntekter i kroner i siste innsendte årsregnskap, som for de fleste er 2025. Til sammen omsetter de for 808 mill. kr. Størst er HELLVIK HUS ØST EIENDOMSUTVIKLING AS med 202,7 mill. kr, foran ØVRE ROMERIKE BOLIGUTVIKLING AS med 144,2 mill. kr. De ti største står for 86,5 % av omsetningen i utsnittet.
Vanligste selskapsform er aksjeselskap, med 112 av enhetene (100 %). 1 har meldt inn ansatte, til sammen 6.
Nøkkeltall
| Nøkkeltall | Verdi | Andel | |
|---|---|---|---|
| Enheter | 112 | 0,8 % | av 13 952 i næringen |
| Med ansatte | 1 | 0,9 % | av 112 enheter |
| Ansatte til sammen | 6 | - | innmeldt til registeret |
| Har levert regnskap | 65 | 58 % | av 112 enheter |
| Med omsetning i kroner | 65 | 58 % | av 112 enheter |
| Omsetning i alt | 808 mill. kr | - | siste årsregnskap, oftest 2025 |
| Median omsetning | 2,6 mill. kr | - | blant 65 med tall |
| Største omsetning | 202,7 mill. kr | - | HELLVIK HUS ØST EIENDOMSUTVIKLING AS |
| MVA-registrert | - | - | mangler |
| Median stiftelsesår | 2018 | - | av 113 med stiftelsesdato |
De 9 største i Ullensaker
Rangert på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap, ikke konsernjustert. Enheter uten innsendt regnskap er ikke med.
| # | Selskap | Omsetning | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | HELLVIK HUS ØST EIENDOMSUTVIKLING AS | 988 356 905 | Ullensaker | 202,7 mill. kr | - |
| 2 | ØVRE ROMERIKE BOLIGUTVIKLING AS | 913 011 015 | Ullensaker | 144,2 mill. kr | - |
| 3 | I-Bolig Eiendom AS | 925 700 495 | Ullensaker | 92,9 mill. kr | - |
| 4 | Teraks AS | 833 298 682 | Ullensaker | 78,2 mill. kr | - |
| 5 | ØVRE ROMERIKE EIENDOM AS | 947 675 516 | Ullensaker | 53 mill. kr | 6 |
| 6 | Mosetertoppen Utsikten AS | 928 766 705 | Ullensaker | 36,7 mill. kr | - |
| 7 | FAVN T26 AS | 931 739 921 | Ullensaker | 29,4 mill. kr | - |
| 8 | FAVN 8 AS | 931 712 306 | Ullensaker | 23,9 mill. kr | - |
| 9 | Haugen Eiendom AS | 979 892 888 | Ullensaker | 23,4 mill. kr | - |
Nøkkeltall
- Næringskode
- 68.120
- Kommune
- 3209 Ullensaker
- Enheter
- 112
- Andel av næringen
- 0,8 %
- Andel av kommunen
- 1,5 %
- Aksjeselskap
- 112
- Med ansatte
- 1
- Ansatte til sammen
- 6
Samme bransje andre steder
Samme bransje i nabokommunene
Andre bransjer i Ullensaker
Hvor ulike de er
Halvparten av dem som drev, omsatte for mindre enn 2,6 mill. kr, og halvparten for mer. Midtsjiktet ligger mellom 729,3k kr og 9,2 mill. kr: en fjerdedel omsetter for mindre enn det laveste av de to, en fjerdedel for mer enn det høyeste. Avstanden fra minste til største er 7,2k kr mot 202,7 mill. kr. Den største omsetter 79 ganger medianen, og det er grunnen til at et gjennomsnitt ville gitt et misvisende bilde av utvikling og salg av byggeprosjekter i Ullensaker.
48 av de 112 enhetene har ingen driftsinntekter i kroner hos oss. Det er 42,9 % av utsnittet, og de fleste av dem er former uten regnskapsplikt eller selskaper som ennå ikke har levert. 16 har levert regnskap og står med null i driftsinntekter. De mangler ikke et tall, de har tallet null, og de er talt for seg nettopp derfor. Registeret oppgir at 65 enheter har levert årsregnskap, 58 % av utsnittet.
Geografi
I samme fylke finnes næringen også i 8 andre kommuner: Bærum med 369, Asker med 223, Lillestrøm med 150, Nordre Follo med 120, Aurskog-høland med 71, Vestby med 56. Størst i landet er Oslo med 2 440 enheter, mot 112 her.
Nærmeste næringskoder i samme område er utleie av egen eller leid fast eiendom med 435 enheter, aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers med 362 enheter, førskoleundervisning og drift av barnehager med 285 enheter, passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy med 284 enheter.
Alder og tilvekst
Median stiftelsesår er 2018: halvparten av enhetene ble stiftet før det året, halvparten etter. Den eldste ble stiftet i 1906, den ferskeste i 2026. 7 av dem er fra før år 2000, 6,2 % av dem vi har stiftelsesdato for.
30 enheter er stiftet de siste fem årene, 26,5 % av bestanden. 3 av dem kom til det siste året. Tallene viser aldersfordelingen slik registeret står i dag.
Vanlige spørsmål
Hvor mange utvikling og salg av byggeprosjekter finnes det i Ullensaker?
112 enheter står oppført med næringskode 68.120, utvikling og salg av byggeprosjekter, i Ullensaker i Enhetsregisteret. Det er 0,8 % av de 13 952 i hele landet. Tallet gjelder enheter vi viser en egen side for, altså uten konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter.
Hvem er størst av utvikling og salg av byggeprosjekter i Ullensaker?
Målt på driftsinntekter i siste innsendte årsregnskap er de tre største 1. HELLVIK HUS ØST EIENDOMSUTVIKLING AS med 202,7 mill. kr, 2. ØVRE ROMERIKE BOLIGUTVIKLING AS med 144,2 mill. kr, 3. I-Bolig Eiendom AS med 92,9 mill. kr. Rekkefølgen er regnet av registerets egne tall, ikke av omtale eller vurdering, og selskaper uten innsendt regnskap kan ikke rangeres og står ikke i lista.
Hva omsetter et typisk selskap i næringen?
Medianen blant de 65 enhetene med tall er 2,6 mill. kr. Midtre halvpart ligger mellom 729,3k kr og 9,2 mill. kr. Median og ikke gjennomsnitt, fordi den største omsetter 79 ganger medianen.
Er dette store selskaper eller enkeltpersoner?
Vanligste selskapsform i Ullensaker er aksjeselskap, med 112 av 112 enheter. 1 enheter, 0,9 %, har meldt inn minst én ansatt, og til sammen er 6 ansatte meldt inn.
Hvor ellers i nærheten finnes utvikling og salg av byggeprosjekter?
I samme fylke har 8 andre kommuner enheter i næringen, flest i Bærum med 369. Nabofylker og resten av landet ligger på næringssiden, der alle 13 952 enhetene er samlet.
Er dette en ny eller en etablert næring i Ullensaker?
Median stiftelsesår er 2018, og 30 av enhetene er stiftet de siste fem årene (26,5 % av dem vi har stiftelsesdato for). Den eldste enheten ble stiftet i 1906.
Er lista komplett?
Lista er komplett for næringskode 68.120 slik registeret står i dag, og du kan bla gjennom alle 112 enhetene. Den er ikke nødvendigvis komplett for bransjen slik folk bruker ordet: et selskap har én primær næringskode, og den er valgt ved registrering.
Kilde og metode
Kilde: Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene. Sist oppdatert 09.10.2026. Kronebeløpene er driftsinntekter fra siste innsendte årsregnskap, som for de fleste i utsnittet er 2025. Beløpene er ikke konsernjusterte, så et morselskap og et datterselskap står begge med sine egne tall.
Konkursbo, enheter under avvikling og slettede enheter er ikke med i tallene. 48 enheter mangler driftsinntekter i kroner og er utelatt fra median, kvartiler og sum, men ikke fra antallet. Tomt felt betyr at tallet mangler.
Bransjen er avgrenset av næringskoden, og næringskoden alene er en upresis avgrensning: et selskap får én primær kode ved registrering, og den følger ikke nødvendigvis hva selskapet driver med i dag.
Sidene viser aggregater over en næring, ikke vurderinger av enkeltselskaper, og ingenting her er en kredittvurdering. Ser du en feil i et tall, er kilden Brønnøysundregistrene, og feil hos oss kan meldes fra selskapssiden.
Nabonæringer i samme område: Utleie av egen eller leid fast eiendom (435), Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers (362), Førskoleundervisning og drift av barnehager (285), Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy (284), Bedriftsrådgivning og annen administrativ rådgivning (200), Godstransport på vei (175).