- Org.nr.
- 930 548 537
- Adresse
- Helganesvegen 47, 4262 Avaldsnes
- Hovedeier
- Espira Barnehager AS, 100 %
Driftsresultat1 341 5244,3 % margin
EBITDA2 015 331før av- og nedskrivninger
Årsresultat1 130 6803,6 % margin
Egenkapital30 0010,3 % av eiendelene
Espira Kunnskapsbyen AS er et aksjeselskap innen førskoleundervisning og drift av barnehager, stiftet 2022.
Omsetning, tre regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 930 548 537
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 14.10.2026
- Stiftet
- 28.10.2022
- Registrert
- 29.12.2022
- Adresse
- Helganesvegen 47, 4262 Avaldsnes
- Postadresse
- Postboks 353
- Kommune
- Karmøy
- Næring
- 85.100 Førskoleundervisning og drift av barnehagerFørskoleundervisning og drift av barnehager i Karmøy (131)
- Aksjekapital
- 30 000
- Ansatte
- 41
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Espira Kunnskapsbyen Barnehage977 066 026 · LILLESTRØM38 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Drift av barnehager og det som naturlig hører sammen med slik virksomhet.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 31 400 297 | 30 211 703 | 28 546 638 |
| Sum driftsinntekter | 31 400 297 | - | 28 546 638 |
| Lønnskostnad | 22 167 973 | - | 20 060 943 |
| Avskrivning på driftsmidler og goodwill | 673 807 | - | 1 044 123 |
| Annen driftskostnad | 7 216 993 | - | 6 763 402 |
| Sum driftskostnader | 30 058 773 | - | 27 868 468 |
| Driftsresultat | 1 341 524 | - | 678 171 |
| Renteinntekt fra foretak i samme konsern | 193 103 | 89 789 | - |
| Annen finansinntekt | - | 601 | 739 |
| Annen renteinntekt | 6 795 | - | 798 |
| Sum finansinntekter | 199 898 | 90 390 | 1 537 |
| Annen rentekostnad | 3 896 | - | - |
| Annen finanskostnad | 2 965 | 681 | 1 457 |
| Sum finanskostnader | 6 861 | 681 | 1 457 |
| Netto finans | 193 037 | 89 709 | 80 |
| Resultat før skatt | - | - | 678 251 |
| Resultat før skattekostnad | 1 534 561 | 251 678 | - |
| Skattekostnad | 403 881 | 186 211 | 280 057 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 398 194 |
| Årsresultat | 1 130 680 | 65 467 | 398 194 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 1 130 680 | 65 467 | 398 194 |
| Totalresultat | 1 130 680 | 65 467 | 398 194 |
| Avgitt konsernbidrag | 1 130 679 | 190 470 | 443 191 |
| Overføringer annen egenkapital | 1 | −125 003 | −44 997 |
| Sum overføringer og disponeringer | 1 130 680 | 65 467 | 398 194 |
| Utsatt skattefordel | 28 798 | - | 25 430 |
| Sum immaterielle eiendeler | 28 798 | 297 369 | 917 537 |
| Fast inventar, leide bygg | 1 932 705 | 1 947 681 | 2 248 667 |
| Arbeid under utførelse | - | 14 562 | - |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | 92 368 | 120 480 | 184 533 |
| Sum varige driftsmidler | 2 025 073 | 2 082 724 | 2 433 199 |
| Sum anleggsmidler | 2 053 871 | 2 380 093 | 3 350 736 |
| Kundefordringer | 98 946 | 17 506 | 12 600 |
| Andre kortsiktige fordringer | 1 288 532 | 993 647 | 1 009 066 |
| Konsernfordringer | 7 457 949 | - | - |
| Sum fordringer | 8 845 427 | 1 011 154 | 1 021 666 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 398 382 | 341 978 | - |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 398 382 | 341 978 | 352 782 |
| Sum omløpsmidler | 9 243 809 | 1 353 132 | 1 374 448 |
| Sum eiendeler | 11 297 680 | 3 733 224 | 4 725 184 |
| Goodwill | - | 297 369 | - |
| Aksjekapital | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Annen egenkapital | 1 | - | 125 003 |
| Sum opptjent egenkapital | 1 | - | 125 003 |
| Sum egenkapital | 30 001 | 30 000 | 155 003 |
| Utsatt skatt | - | 1 202 | - |
| Sum avsetninger for forpliktelser | - | 1 202 | - |
| Sum langsiktig gjeld | 0 | - | 0 |
| Leverandørgjeld | 963 102 | 907 116 | - |
| Betalbar skatt | 54 754 | 271 932 | 166 075 |
| Skyldige offentlige avgifter | 798 636 | 715 322 | - |
| Kortsiktig konserngjeld | - | 420 560 | 46 982 |
| Gjeld til konsernselskap | 1 449 588 | 244 192 | 1 493 205 |
| Annen kortsiktig gjeld | 8 001 599 | 1 142 902 | 1 302 394 |
| Sum kortsiktig gjeld | 11 267 679 | - | 4 570 182 |
| Sum gjeld | 11 267 679 | 3 703 224 | 4 570 182 |
| Sum egenkapital og gjeld | 11 297 680 | - | 4 725 184 |
Nøkkeltall 2023 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,82▲ | 0,37 | 0,30 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 375,58▲ | 123,44 | 29,48 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 20,5 %▲ | 6,0 % | 14,4 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 4,3 %▲ | 0,5 % | 2,4 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 3,6 %▲ | 0,2 % | 1,4 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 0,3 %▼ | 0,8 % | 3,3 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 765 861
- Resultat per ansatt, kroner
- 32 720
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Espira Kunnskapsbyen AS4,3 %
31,4 mill. 41 ansatte 2025
0 %51015
Stiftelsen Kanvas1,0 % 1 049,0 mill.1 678 ansatte 2025
SFR Barnehager AS1,9 % 299,1 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
Espira Kunnskapsbyen AS4,3 % 31,4 mill.41 ansatte 2025
Læringsverkstedet Gruppen AS12,1 % 207,1 mill.57 ansatte 2025
0 %51015
De tre andre er de største selskapene i næringskode 85.100.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Styrets leder | Trond Jahren | 1969 |
| Varamedlem | Marit Lambrechts | 1957 |
| Revisor | TELL NORGE AS834 836 912 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Espira Barnehager AS100,0 %Avaldsnes · 30 000 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Espira Gruppen AS
- Espira Barnehager AS100,0 %
- Espira Bellevue AS100,0 %
- Espira Sandnesheia AS100,0 %
- ESPIRA SCALA HUNDVÅG AS100,0 %
- Espira Fasanveien AS100,0 %
- Espira Stansa AS100,0 %
- ESPIRA CASA MUSICA BARNEHAGE AS100,0 %
- Espira Eikenga AS100,0 %
- ESPIRA SCALA TASTA AS100,0 %
- Espira Eikenøtta Naturbarnehage AS100,0 %
- Espira Sandtoppen Naturbarnehage AS100,0 %
- Espira Kulturstien AS100,0 %
- Espira Tastarustå AS100,0 %
- TOMM MURSTAD FRILUFTSBARNEHAGE AS100,0 %
- Espira Skjeraberget AS100,0 %
- Espira Fjellsenden AS100,0 %
- Espira Lindesnes AS100,0 %
- Espira Årølia AS100,0 %
- Espira Baggerødbanen AS100,0 %
- Espira Marienfryd AS100,0 %
- Espira Hollund AS100,0 %
- Espira Grefsen AS100,0 %
- ESPIRA SØLY AS100,0 %
- Espira Spirea AS100,0 %
- Espira Torshovdalen AS100,0 %
- Espira Tristilbakken AS100,0 %
- ESPIRA OREID AS100,0 %
- Espira Hovsmarka AS100,0 %
- Espira Trygstad AS100,0 %
- Espira Nykirke AS100,0 %
- Espira Grønnestølen AS100,0 %
- Espira Ulvenvatnet AS100,0 %
- Espira Steinsviken AS100,0 %
- Espira Tomter AS100,0 %
- Espira Evangtunet AS100,0 %
- Espira Årkjær AS100,0 %
- Espira Solkroken AS100,0 %
- Espira Finnås AS100,0 %
- Espira Vedderheia AS100,0 %
- Espira Bråsteintunet AS100,0 %
- Espira Karmsund AS100,0 %
- Espira Moster AS100,0 %
- Espira Sletten AS100,0 %
- Espira Årosfjellet AS100,0 %
- ESPIRA HOLUM AS100,0 %
- Espira Sangereidåsen AS100,0 %
- ESPIRA SÅNUM AS100,0 %
- Espira Husebyparken AS100,0 %
- Espira Eventyrskogen AS100,0 %
- ESPIRA LURA AS100,0 %
- Espira Kunnskapsbyen AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.