- Org.nr.
- 930 550 728
- Adresse
- Helganesvegen 47, 4262 Avaldsnes
- Hovedeier
- Espira Barnehager AS, 100 %
Driftsresultat2 771 89911,6 % margin
EBITDA3 094 495før av- og nedskrivninger
Årsresultat2 300 2649,6 % margin
Egenkapital954 5794,8 % av eiendelene
ESPIRA LURA AS er et aksjeselskap innen førskoleundervisning og drift av barnehager, stiftet 2022.
Omsetning, tre regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 930 550 728
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 14.10.2026
- Stiftet
- 28.10.2022
- Registrert
- 29.12.2022
- Adresse
- Helganesvegen 47, 4262 Avaldsnes
- Postadresse
- Postboks 353
- Kommune
- Karmøy
- Næring
- 85.100 Førskoleundervisning og drift av barnehagerFørskoleundervisning og drift av barnehager i Karmøy (131)
- Aksjekapital
- 30 000
- Ansatte
- 33
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- ESPIRA LURA BARNEHAGE973 730 215 · SANDNES35 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Drift av barnehager og det som naturlig hører sammen med slik virksomhet.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 23 852 642 | 23 053 636 | 20 919 594 |
| Sum driftsinntekter | 23 852 642 | 23 053 636 | 20 919 594 |
| Lønnskostnad | 17 530 300 | 17 303 092 | 15 472 118 |
| Avskrivning på driftsmidler | 322 596 | 282 455 | 355 501 |
| Annen driftskostnad | 3 227 847 | 2 794 579 | 2 880 735 |
| Sum driftskostnader | 21 080 743 | 20 380 126 | 18 708 354 |
| Driftsresultat | 2 771 899 | 2 673 510 | 2 211 240 |
| Annen renteinntekt | - | - | 1 373 |
| Renteinntekt fra foretak i samme konsern | 597 908 | 99 695 | - |
| Annen finansinntekt | - | 1 594 | 420 |
| Sum finansinntekter | 597 908 | 101 289 | 1 793 |
| Annen rentekostnad | 419 138 | 366 885 | 204 170 |
| Annen finanskostnad | 1 611 | - | - |
| Sum finanskostnader | 420 748 | 366 885 | 204 170 |
| Netto finans | 177 160 | −265 597 | −202 377 |
| Resultat før skatt | 2 949 058 | 2 407 914 | 2 008 863 |
| Skattekostnad | 648 794 | 529 741 | 441 950 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 1 566 913 |
| Årsresultat | 2 300 264 | 1 878 173 | 1 566 913 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 2 300 264 | 1 878 173 | 1 566 913 |
| Totalresultat | 2 300 264 | 1 878 173 | 1 566 913 |
| Avgitt konsernbidrag | 2 072 292 | 1 601 789 | 1 316 689 |
| Overføringer annen egenkapital | 227 972 | 276 383 | 250 224 |
| Sum overføringer og disponeringer | 2 300 264 | 1 878 173 | 1 566 913 |
| Utsatt skattefordel | 296 712 | 361 013 | 438 967 |
| Sum immaterielle eiendeler | 296 712 | 361 013 | 438 967 |
| Tomter, bygninger o.a. fast eiendom | - | - | 6 636 175 |
| Bygninger o.a fast eiendom | 6 117 622 | 6 396 126 | - |
| Arbeid under utførelse | - | 20 132 | - |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | 80 323 | 86 192 | 97 123 |
| Sum varige driftsmidler | 6 197 945 | 6 502 450 | 6 733 299 |
| Sum anleggsmidler | 6 494 657 | 6 863 463 | 7 172 266 |
| Kundefordringer | 38 892 | 47 726 | 16 642 |
| Andre kortsiktige fordringer | 829 599 | 974 912 | 888 479 |
| Konsernfordringer | 12 408 587 | 11 771 766 | 10 665 311 |
| Sum fordringer | 13 277 078 | 12 794 405 | 11 570 432 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 300 315 | 297 542 | 300 533 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 300 315 | 297 542 | 300 533 |
| Sum omløpsmidler | 13 577 393 | 13 091 947 | 11 870 965 |
| Sum eiendeler | 20 072 050 | 19 955 410 | 19 043 231 |
| Aksjekapital | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Annen egenkapital | 924 579 | 696 607 | 420 224 |
| Sum opptjent egenkapital | 924 579 | 696 607 | 420 224 |
| Sum egenkapital | 954 579 | 726 607 | 450 224 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 8 865 696 | 9 205 910 | 9 554 799 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 8 865 696 | 9 205 910 | 9 554 799 |
| Sum langsiktig gjeld | 8 865 696 | 9 205 910 | 9 554 799 |
| Leverandørgjeld | 601 122 | 888 097 | 780 756 |
| Skyldige offentlige avgifter | 672 405 | 633 134 | 587 806 |
| Gjeld til konsernselskap | 2 656 785 | 2 053 576 | 1 688 063 |
| Annen kortsiktig gjeld | 6 321 463 | 6 448 086 | 5 981 583 |
| Sum kortsiktig gjeld | 10 251 775 | 10 022 893 | 9 038 208 |
| Sum gjeld | 19 117 471 | 19 228 803 | 18 593 007 |
| Sum egenkapital og gjeld | 20 072 050 | 19 955 410 | 19 043 231 |
Nøkkeltall 2023 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,32▲ | 1,31 | 1,31 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 20,03▼ | 26,46 | 41,30 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 16,8 %▲ | 14,2 % | 11,6 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 11,6 % | 11,6 % | 10,6 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 9,6 %▲ | 8,1 % | 7,5 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 4,8 %▲ | 3,6 % | 2,4 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 722 807
- Resultat per ansatt, kroner
- 83 997
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
ESPIRA LURA AS11,6 %
23,9 mill. 33 ansatte 2025
0 %51015
Stiftelsen Kanvas1,0 % 1 049,0 mill.1 678 ansatte 2025
SFR Barnehager AS1,9 % 299,1 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
ESPIRA LURA AS11,6 % 23,9 mill.33 ansatte 2025
Læringsverkstedet Gruppen AS12,1 % 207,1 mill.57 ansatte 2025
0 %51015
De tre andre er de største selskapene i næringskode 85.100.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Styrets leder | Trond Jahren | 1969 |
| Varamedlem | Marit Lambrechts | 1957 |
| Revisor | TELL NORGE AS834 836 912 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Espira Barnehager AS100,0 %Avaldsnes · 30 000 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Espira Gruppen AS
- Espira Barnehager AS100,0 %
- Espira Bellevue AS100,0 %
- Espira Sandnesheia AS100,0 %
- ESPIRA SCALA HUNDVÅG AS100,0 %
- Espira Fasanveien AS100,0 %
- Espira Stansa AS100,0 %
- ESPIRA CASA MUSICA BARNEHAGE AS100,0 %
- Espira Eikenga AS100,0 %
- ESPIRA SCALA TASTA AS100,0 %
- Espira Eikenøtta Naturbarnehage AS100,0 %
- Espira Sandtoppen Naturbarnehage AS100,0 %
- Espira Kulturstien AS100,0 %
- Espira Tastarustå AS100,0 %
- TOMM MURSTAD FRILUFTSBARNEHAGE AS100,0 %
- Espira Skjeraberget AS100,0 %
- Espira Fjellsenden AS100,0 %
- Espira Lindesnes AS100,0 %
- Espira Årølia AS100,0 %
- Espira Baggerødbanen AS100,0 %
- Espira Marienfryd AS100,0 %
- Espira Hollund AS100,0 %
- Espira Grefsen AS100,0 %
- ESPIRA SØLY AS100,0 %
- Espira Kunnskapsbyen AS100,0 %
- Espira Spirea AS100,0 %
- Espira Torshovdalen AS100,0 %
- Espira Tristilbakken AS100,0 %
- ESPIRA OREID AS100,0 %
- Espira Hovsmarka AS100,0 %
- Espira Trygstad AS100,0 %
- Espira Nykirke AS100,0 %
- Espira Grønnestølen AS100,0 %
- Espira Ulvenvatnet AS100,0 %
- Espira Steinsviken AS100,0 %
- Espira Tomter AS100,0 %
- Espira Evangtunet AS100,0 %
- Espira Årkjær AS100,0 %
- Espira Solkroken AS100,0 %
- Espira Finnås AS100,0 %
- Espira Vedderheia AS100,0 %
- Espira Bråsteintunet AS100,0 %
- Espira Karmsund AS100,0 %
- Espira Moster AS100,0 %
- Espira Sletten AS100,0 %
- Espira Årosfjellet AS100,0 %
- ESPIRA HOLUM AS100,0 %
- Espira Sangereidåsen AS100,0 %
- ESPIRA SÅNUM AS100,0 %
- Espira Husebyparken AS100,0 %
- Espira Eventyrskogen AS100,0 %
- ESPIRA LURA AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.