- Org.nr.
- 930 550 523
- Adresse
- Helganesvegen 47, 4262 Avaldsnes
- Hovedeier
- Espira Barnehager AS, 100 %
Driftsresultat2 095 9267,0 % margin
EBITDA3 928 648før av- og nedskrivninger
Årsresultat740 7932,5 % margin
Egenkapital336 7760,9 % av eiendelene
Espira Vedderheia AS er et aksjeselskap innen førskoleundervisning og drift av barnehager, stiftet 2022.
Omsetning, tre regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 930 550 523
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 01.10.2026
- Stiftet
- 28.10.2022
- Registrert
- 29.12.2022
- Adresse
- Helganesvegen 47, 4262 Avaldsnes
- Kommune
- Karmøy
- Næring
- 85.100 Førskoleundervisning og drift av barnehagerFørskoleundervisning og drift av barnehager i Karmøy (131)
- Aksjekapital
- 30 000
- Ansatte
- 37
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Espira Vedderheia Barnehage989 154 974 · KRISTIANSAND37 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Drift av barnehager og det som naturlig hører sammen med slik virksomhet.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 29 958 055 | 27 647 096 | 25 877 526 |
| Sum driftsinntekter | 29 958 055 | 27 647 096 | 25 877 526 |
| Lønnskostnad | 22 242 782 | 20 831 498 | 19 387 433 |
| Avskrivning av driftsmidler og immaterielle eiendeler | - | - | 2 151 402 |
| Avskrivning driftsmild. og immatr. eiend. | 1 832 722 | 2 138 918 | - |
| Annen driftskostnad | 3 786 624 | 3 559 219 | 3 804 847 |
| Sum driftskostnader | 27 862 129 | 26 529 634 | 25 343 681 |
| Driftsresultat | 2 095 926 | 1 117 462 | 533 845 |
| Renteinntekt fra foretak i samme konsern | 212 527 | 151 269 | 2 055 |
| Sum finansinntekter | 212 527 | 151 269 | 2 055 |
| Annen rentekostnad | 1 313 931 | 1 168 047 | 699 128 |
| Annen finanskostnad | 2 152 | 4 489 | 6 745 |
| Sum finanskostnader | 1 316 083 | 1 172 536 | 705 873 |
| Netto finans | −1 103 556 | −1 021 267 | −703 818 |
| Resultat før skatt | - | - | −169 974 |
| Resultat før skattekostnad | 992 370 | 96 195 | - |
| Skattekostnad | 251 577 | 87 676 | 29 118 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | −199 092 |
| Årsresultat | 740 793 | 8 519 | −199 092 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 740 793 | 8 519 | −199 092 |
| Totalresultat | 740 793 | 8 519 | −199 092 |
| Overføringer til/fra annen innskutt egenkapital | - | - | −677 549 |
| Avgitt konsernbidrag | 1 141 000 | 823 988 | 648 457 |
| Overføringer annen egenkapital | - | - | −170 000 |
| Overført fra annen innskutt egenkapital | −400 207 | −815 469 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 740 793 | 8 519 | - |
| Utsatt skattefordel | 566 376 | 452 133 | 307 402 |
| Goodwill | - | 151 165 | 453 495 |
| Sum immaterielle eiendeler | 566 376 | 603 298 | 760 897 |
| Tomter, bygninger o.a. fast eiendom | 30 244 666 | 31 593 229 | 32 365 620 |
| Arbeid under utførelse | - | 22 386 | 885 715 |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | 162 802 | 143 542 | 262 493 |
| Sum varige driftsmidler | 30 407 467 | 31 759 157 | 33 513 828 |
| Sum anleggsmidler | 30 973 843 | 32 362 455 | 34 274 725 |
| Kundefordringer | 43 613 | 51 732 | 35 615 |
| Andre kortsiktige fordringer | 782 136 | 874 656 | 792 263 |
| Konsernfordringer | 4 956 353 | 3 578 009 | 7 957 744 |
| Sum fordringer | 5 782 101 | 4 504 397 | 8 785 622 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 387 226 | 350 766 | 366 425 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 387 226 | 350 766 | 366 425 |
| Sum omløpsmidler | 6 169 327 | 4 855 163 | 9 152 047 |
| Sum eiendeler | 37 143 171 | 37 217 618 | 43 426 772 |
| Aksjekapital | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Annen innskutt egenkapital | 306 776 | 706 982 | 1 522 451 |
| Sum innskutt egenkapital | 336 776 | 736 982 | 1 552 451 |
| Sum egenkapital | 336 776 | 736 982 | 1 552 451 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 25 997 541 | 26 923 464 | 27 971 151 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 25 997 541 | 26 923 464 | 27 971 151 |
| Sum langsiktig gjeld | 25 997 541 | 26 923 464 | 27 971 151 |
| Leverandørgjeld | 1 020 381 | 1 059 785 | 997 683 |
| Betalbar skatt | 44 000 | - | - |
| Skyldige offentlige avgifter | 846 213 | 774 387 | 723 571 |
| Gjeld til konsernselskap | 1 462 820 | 1 056 395 | 5 665 806 |
| Annen kortsiktig gjeld | 7 435 440 | 6 666 604 | 6 516 109 |
| Sum kortsiktig gjeld | 10 808 854 | 9 557 171 | 13 903 170 |
| Sum gjeld | 36 806 395 | 36 480 635 | 41 874 321 |
| Sum egenkapital og gjeld | 37 143 171 | 37 217 618 | 43 426 772 |
Nøkkeltall 2023 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,57▲ | 0,51 | 0,66 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 109,29▲ | 49,50 | 26,97 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 6,2 %▲ | 3,1 % | 1,2 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 7,0 %▲ | 4,0 % | 2,1 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 2,5 %▲ | 0,0 % | −0,8 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 0,9 %▼ | 2,0 % | 3,6 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 809 677
- Resultat per ansatt, kroner
- 56 647
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Espira Vedderheia AS7,0 %
30,0 mill. 37 ansatte 2025
0 %51015
Stiftelsen Kanvas1,0 % 1 049,0 mill.1 665 ansatte 2025
SFR Barnehager AS1,9 % 299,1 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
Espira Vedderheia AS7,0 % 30,0 mill.37 ansatte 2025
Læringsverkstedet Gruppen AS12,1 % 207,1 mill.58 ansatte 2025
0 %51015
De tre andre er de største selskapene i næringskode 85.100.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Styrets leder | Trond Jahren | 1969 |
| Varamedlem | Marit Lambrechts | 1957 |
| Revisor | TELL NORGE AS834 836 912 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Espira Barnehager AS100,0 %Avaldsnes · 30 000 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Espira Gruppen AS
- Espira Barnehager AS100,0 %
- Espira Bellevue AS100,0 %
- Espira Sandnesheia AS100,0 %
- ESPIRA SCALA HUNDVÅG AS100,0 %
- Espira Fasanveien AS100,0 %
- Espira Stansa AS100,0 %
- ESPIRA CASA MUSICA BARNEHAGE AS100,0 %
- Espira Eikenga AS100,0 %
- ESPIRA SCALA TASTA AS100,0 %
- Espira Eikenøtta Naturbarnehage AS100,0 %
- Espira Sandtoppen Naturbarnehage AS100,0 %
- Espira Kulturstien AS100,0 %
- Espira Tastarustå AS100,0 %
- TOMM MURSTAD FRILUFTSBARNEHAGE AS100,0 %
- Espira Skjeraberget AS100,0 %
- Espira Fjellsenden AS100,0 %
- Espira Lindesnes AS100,0 %
- Espira Årølia AS100,0 %
- Espira Baggerødbanen AS100,0 %
- Espira Marienfryd AS100,0 %
- Espira Hollund AS100,0 %
- Espira Grefsen AS100,0 %
- ESPIRA SØLY AS100,0 %
- Espira Kunnskapsbyen AS100,0 %
- Espira Spirea AS100,0 %
- Espira Torshovdalen AS100,0 %
- Espira Tristilbakken AS100,0 %
- ESPIRA OREID AS100,0 %
- Espira Hovsmarka AS100,0 %
- Espira Trygstad AS100,0 %
- Espira Nykirke AS100,0 %
- Espira Grønnestølen AS100,0 %
- Espira Ulvenvatnet AS100,0 %
- Espira Steinsviken AS100,0 %
- Espira Tomter AS100,0 %
- Espira Evangtunet AS100,0 %
- Espira Årkjær AS100,0 %
- Espira Solkroken AS100,0 %
- Espira Finnås AS100,0 %
- Espira Bråsteintunet AS100,0 %
- Espira Karmsund AS100,0 %
- Espira Moster AS100,0 %
- Espira Sletten AS100,0 %
- Espira Årosfjellet AS100,0 %
- ESPIRA HOLUM AS100,0 %
- Espira Sangereidåsen AS100,0 %
- ESPIRA SÅNUM AS100,0 %
- Espira Husebyparken AS100,0 %
- Espira Eventyrskogen AS100,0 %
- ESPIRA LURA AS100,0 %
- Espira Vedderheia AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.