- Org.nr.
- 824 490 392
- Adresse
- Laberget 22, 4020 Stavanger
Driftsresultat10 136 49210,8 % margin
Årsresultat7 896 5778,4 % margin
Egenkapital1 060 4131,9 % av eiendelene
Mariebo Utvikling AS er et aksjeselskap innen utvikling og salg av byggeprosjekter, stiftet 2019.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 824 490 392
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 27.08.2026
- Stiftet
- 05.12.2019
- Registrert
- 27.01.2020
- Adresse
- Laberget 22, 4020 Stavanger
- Postadresse
- Postboks 393 Alnabru
- Kommune
- Stavanger
- Næring
- 68.120 Utvikling og salg av byggeprosjekterUtvikling og salg av byggeprosjekter i Stavanger (380)
- Aksjekapital
- 150 000
- Ansatte
- Ikke oppgitt
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Mariebo Utvikling AS924 525 908 · STAVANGER
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Å investere fast eiendom eller selskaper som eier fast eiendom, herunder utvikling og salg av fast eiendom, og alt som dermed står i forbindelse. Selskapet kan i den forbindelse stille garantier og andre sikkerheter ved låneopptak og andre disposisjoner knyttet til virksomheten.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosjektinntekt | - | 44 438 285 | 109 072 942 | 98 298 380 | 39 151 559 |
| Annen driftsinntekt | - | - | 44 000 | - | - |
| Sum driftsinntekter | 93 878 475 | 44 438 285 | 109 116 942 | 98 298 380 | 39 151 559 |
| Prosjektkostnader | - | 44 506 075 | 100 905 950 | 83 991 177 | 41 412 299 |
| Annen driftskostnad | - | 3 154 | 2 932 | 1 490 | 2 052 |
| Sum driftskostnader | 83 741 983 | 44 509 228 | 100 908 882 | 83 992 666 | 41 414 351 |
| Driftsresultat | 10 136 492 | −70 944 | 8 208 060 | 14 305 714 | −2 262 793 |
| Annen renteinntekt | - | 29 133 | 37 002 | 15 823 | 127 564 |
| Sum finansinntekter | 22 901 | 29 133 | 37 002 | 15 823 | 127 564 |
| Annen finanskostnad | - | - | - | - | 1 085 |
| Annen rentekostnad | - | - | - | 171 376 | - |
| Sum finanskostnader | - | - | - | 171 376 | 1 085 |
| Netto finans | 22 901 | 29 133 | 37 002 | −155 553 | 126 479 |
| Resultat før skatt | 10 159 393 | - | 8 245 062 | 14 150 161 | −2 136 314 |
| Resultat før skattekostnad | - | −41 811 | - | - | - |
| Skattekostnad | - | −9 198 | 1 813 914 | 3 113 035 | −469 989 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 6 431 148 | 11 037 126 | −1 666 325 |
| Årsresultat | 7 896 577 | −32 613 | 6 431 148 | 11 037 126 | −1 666 325 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | - | −32 613 | 6 431 148 | 11 037 126 | −1 666 325 |
| Totalresultat | - | −32 613 | 6 431 148 | 11 037 126 | −1 666 325 |
| Avsatt til annen egenkapital | - | - | 6 431 148 | 11 037 126 | - |
| Udekket tap | - | −32 613 | - | - | −1 666 325 |
| Sum overføringer og disponeringer | - | −32 613 | 6 431 148 | 11 037 126 | −1 666 325 |
| Utsatt skattefordel | - | 269 341 | 260 143 | - | 1 569 292 |
| Sum immaterielle eiendeler | - | 269 341 | 260 143 | - | 1 569 292 |
| Sum anleggsmidler | 262 863 | 269 341 | 260 143 | 0 | 1 569 292 |
| Beholdning leiligheter | - | 20 882 020 | 52 970 535 | - | - |
| Tomter under utvikling | - | 14 146 292 | 16 166 326 | 42 977 110 | 61 760 614 |
| Anlegg under oppføring | - | 22 935 521 | 12 164 354 | 44 013 853 | 2 044 291 |
| Sum varer | - | 57 963 833 | 81 301 215 | 86 990 964 | 63 804 905 |
| Opptjent, ikke faktuerte inntekter | - | 10 851 723 | 209 580 | 135 391 926 | 39 151 559 |
| Andre kortsiktige fordringer | - | 3 764 037 | 6 143 100 | - | - |
| Sum fordringer | - | 14 615 761 | 6 352 680 | 135 391 926 | 39 151 559 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | - | 4 294 550 | 5 251 722 | 13 163 238 | 6 563 057 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | - | 4 294 550 | 5 251 722 | 13 163 238 | 6 563 057 |
| Sum omløpsmidler | 55 500 315 | 76 874 144 | 92 905 617 | 235 546 128 | 109 519 520 |
| Sum eiendeler | 55 763 177 | 77 143 485 | 93 165 760 | 235 546 128 | 111 088 812 |
| Aksjekapital | - | 150 000 | 150 000 | 150 000 | 150 000 |
| Annen innskutt egenkapital | - | 39 880 000 | 39 880 000 | 39 880 000 | 39 880 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 150 000 | 40 030 000 | 40 030 000 | 40 030 000 | 40 030 000 |
| Udekket tap | - | −11 871 807 | −11 904 420 | −5 473 272 | 5 563 854 |
| Sum opptjent egenkapital | 910 413 | 11 871 807 | 11 904 420 | 5 473 272 | −5 563 854 |
| Sum egenkapital | 1 060 413 | 51 901 807 | 51 934 420 | 45 503 272 | 34 466 146 |
| Utsatt skatt | - | - | - | 1 543 743 | - |
| Sum avsetninger for forpliktelser | - | - | - | 1 543 743 | - |
| Sum langsiktig gjeld | - | 0 | 0 | 1 543 743 | 31 495 654 |
| Byggelån | - | - | - | 159 970 348 | 44 443 846 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | - | - | - | 13 455 224 | 29 955 098 |
| Ansvarlig lånekapital | - | - | - | - | 1 540 556 |
| Sum annen langsiktig gjeld | - | - | - | - | 31 495 654 |
| Leverandørgjeld | - | 3 600 964 | 1 769 416 | 15 073 541 | 683 167 |
| Betalbar skatt | - | 1 | 3 617 800 | - | - |
| Annen kortsiktig gjeld | - | 13 417 756 | 35 844 124 | - | - |
| Sum kortsiktig gjeld | 54 702 764 | 25 241 678 | 41 231 341 | 188 499 113 | 45 127 013 |
| Sum gjeld | 54 702 764 | 25 241 678 | 41 231 341 | 190 042 856 | 76 622 667 |
| Sum egenkapital og gjeld | - | 77 143 485 | 93 165 760 | 235 546 128 | 111 088 812 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,01▼ | 3,05 | 2,25 | 1,25 | 2,43 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 51,59▲ | 0,49 | 0,79 | 4,18 | 2,22 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 15,3 %▲ | −0,0 % | 5,0 % | 8,3 % | −2,3 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 10,8 %▲ | −0,2 % | 7,5 % | 14,6 % | −5,8 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 8,4 %▲ | −0,1 % | 5,9 % | 11,2 % | −4,3 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 1,9 %▼ | 67,3 % | 55,7 % | 19,3 % | 31,0 % |
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Mariebo Utvikling AS10,8 %
93,9 mill. ansatte ikke oppgitt 2025
−40 %−2002040
OBOS BBL−38,1 % 2 317,0 mill.417 ansatte 2025
OBOS BLOCK WATNE AS1,3 % 2 037,1 mill.87 ansatte 2025
Mariebo Utvikling AS10,8 % 93,9 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
ØSTER HUS AS20,4 % 1 333,5 mill.6 ansatte 2025
−40 %−2002040
De tre andre er de største selskapene i næringskode 68.120.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Styrets leder | Sigve Hebnes | 1964 |
| Styremedlem | Helge Eggja | 1970 |
| Styremedlem | Jorunn Nerheim | 1965 |
| Styremedlem | Brit Sølvi Sandstøl | 1974 |
| Revisor | KPMG AS935 174 627 | - |
| Regnskapsfører | OBOS BBL937 052 766 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- K2 BOLIG AS50,0 %Stavanger · 15 000 ordinære aksjer
- OBOS NYE HJEM AS50,0 %Oslo · 15 000 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.