- Org.nr.
- 990 652 899
- Telefon
- 52 84 50 20
- Adresse
- Helganesvegen 47, 4262 Avaldsnes
- Hovedeier
- Espira Barnehager AS, 100 %
Driftsresultat441 4002,1 % margin
EBITDA500 838før av- og nedskrivninger
Årsresultat376 9901,8 % margin
Egenkapital100 0003,6 % av eiendelene
Espira Dragerskogen AS er et aksjeselskap innen førskoleundervisning og drift av barnehager, stiftet 2006.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 990 652 899
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 22.09.2026
- Stiftet
- 21.11.2006
- Registrert
- 23.01.2007
- Adresse
- Helganesvegen 47, 4262 Avaldsnes
- Telefon
- 52 84 50 20
- Postadresse
- Postboks 353
- Kommune
- Karmøy
- Næring
- 85.100 Førskoleundervisning og drift av barnehagerFørskoleundervisning og drift av barnehager i Karmøy (131)
- Aksjekapital
- 100 000
- Ansatte
- 30
- Hjemmeside
- www.espira.no
Underenheter
1
- Espira Dragerskogen Barnehage990 810 427 · VESTRE TOTEN29 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Drive barnehager.
Tidligere navn
- DRAGERSKOGEN DRIFT AS23.01.2007 til 06.08.2009
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 20 719 181 | 18 999 492 | 17 626 208 | 16 469 192 | 16 697 171 |
| Sum driftsinntekter | 20 719 181 | 18 999 492 | 17 626 208 | 16 469 192 | 16 697 171 |
| Lønnskostnad | 15 061 833 | 14 476 311 | 13 201 276 | 12 655 888 | 12 021 824 |
| Avskrivning på varige driftsmidler | 59 438 | 57 394 | 42 686 | 74 610 | 73 406 |
| Annen driftskostnad | 5 156 510 | 4 784 383 | 4 351 736 | 4 734 480 | 4 139 932 |
| Sum driftskostnader | 20 277 781 | 19 318 088 | 17 595 698 | 17 464 978 | 16 235 162 |
| Driftsresultat | 441 400 | −318 596 | 30 510 | −995 787 | 462 009 |
| Renteinntekt fra foretak i samme konsern | 45 406 | 23 186 | 10 634 | 9 580 | 10 473 |
| Annen finansinntekt | 53 | 469 | 739 | - | 40 |
| Sum finansinntekter | 45 459 | 23 655 | 11 373 | 9 580 | 10 513 |
| Annen rentekostnad | 2 444 | 735 | 40 471 | 2 363 | 4 047 |
| Annen finanskostnad | 954 | - | - | - | - |
| Sum finanskostnader | 3 398 | 735 | 40 471 | 2 363 | 4 047 |
| Netto finans | 42 061 | 22 920 | −29 098 | 7 217 | 6 466 |
| Resultat før skatt | - | - | 1 412 | −988 569 | 468 475 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | 103 065 |
| Resultat før skattekostnad | 483 461 | −295 676 | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | 106 471 | −65 050 | 311 | - | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 1 101 | −771 083 | 365 410 |
| Årsresultat | 376 990 | −230 626 | 1 101 | −771 083 | 365 410 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 376 990 | −230 626 | 1 101 | −771 083 | 365 410 |
| Totalresultat | 376 990 | −230 626 | 1 101 | −771 083 | 365 410 |
| Overført fra annen innskutt egenkapital | - | −314 235 | −237 613 | −436 171 | −494 546 |
| Konsernbidrag | 364 400 | - | - | - | 1 026 693 |
| Overført fra annen egenkapital | - | - | - | - | −166 737 |
| Udekket tap | 12 590 | 83 609 | 238 714 | −334 912 | - |
| Sum overføringer og disponeringer | 376 990 | −230 626 | 1 101 | −771 083 | 365 410 |
| Utsatt skattefordel | 12 315 | 14 552 | 38 133 | 105 463 | 10 999 |
| Sum immaterielle eiendeler | 12 315 | 14 552 | 38 133 | 105 463 | 10 999 |
| Fast inventar, leide bygg | 102 829 | 23 976 | 32 715 | 41 454 | 76 200 |
| Arbeid under utførelse | - | 15 617 | - | - | - |
| Driftsløsøre, inventar o.1 | 119 600 | 168 213 | 36 441 | 45 395 | 85 259 |
| Sum varige driftsmidler | 222 429 | 207 807 | 69 156 | - | 161 458 |
| Sum anleggsmidler | 234 744 | 222 359 | 107 289 | 192 312 | 172 458 |
| Kundefordringer | 15 908 | 33 685 | 17 535 | 16 335 | 2 661 |
| Andre kortsiktige fordringer | 1 176 825 | 690 850 | 867 778 | 900 454 | 715 288 |
| Konsernfordringer | 988 327 | 875 498 | 782 844 | 559 193 | 2 440 640 |
| Sum fordringer | 2 181 059 | 1 600 032 | 1 668 157 | 1 475 982 | 3 158 589 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 344 114 | 310 879 | 276 064 | 253 277 | 296 976 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 344 114 | 310 879 | 276 064 | 253 277 | 296 976 |
| Sum omløpsmidler | 2 525 173 | 1 910 911 | 1 944 221 | 1 729 259 | 3 455 565 |
| Sum eiendeler | 2 759 918 | 2 133 270 | 2 051 510 | 1 921 570 | 3 628 023 |
| Aksjekapital 100 a' 1 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Udekket tap | - | 12 589 | 96 198 | 334 912 | - |
| Sum opptjent egenkapital | - | −12 589 | −96 198 | −334 912 | - |
| Sum egenkapital | 100 000 | 87 411 | 3 802 | −234 912 | 100 000 |
| Sum langsiktig gjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Konserngjeld, konsernkonto overtrekk | - | - | 8 | 508 372 | - |
| Leverandørgjeld | 546 261 | 496 194 | 495 923 | 81 719 | 229 594 |
| Betalbar skatt | 1 456 | - | - | - | - |
| Skyldige offentlige avgifter | 683 336 | 626 300 | 645 631 | 601 103 | 643 115 |
| Kortsiktig konserngjeld | 467 179 | - | - | - | 1 026 693 |
| Annen kortsiktig gjeld | 961 685 | 923 366 | 906 154 | 965 288 | 1 628 621 |
| Sum kortsiktig gjeld | 2 659 918 | 2 045 859 | 2 047 709 | 2 156 483 | 3 528 023 |
| Sum gjeld | 2 659 918 | 2 045 859 | 2 047 709 | 2 156 483 | 3 528 023 |
| Sum egenkapital og gjeld | 2 759 918 | 2 133 270 | 2 051 510 | 1 921 570 | 3 628 023 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,95▲ | 0,93 | 0,95 | 0,80 | 0,98 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 26,60▲ | 23,41 | 538,59 | −9,18 | 35,28 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 19,9 %▲ | −14,1 % | 2,1 % | −35,5 % | 13,0 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 2,1 %▲ | −1,7 % | 0,2 % | −6,0 % | 2,8 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 1,8 %▲ | −1,2 % | 0,0 % | −4,7 % | 2,2 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 3,6 %▼ | 4,1 % | 0,2 % | −12,2 % | 2,8 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 690 639
- Resultat per ansatt, kroner
- 14 713
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Espira Dragerskogen AS2,1 %
20,7 mill. 30 ansatte 2025
0 %51015
Stiftelsen Kanvas1,0 % 1 049,0 mill.1 665 ansatte 2025
SFR Barnehager AS1,9 % 299,1 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
Espira Dragerskogen AS2,1 % 20,7 mill.30 ansatte 2025
Læringsverkstedet Gruppen AS12,1 % 207,1 mill.58 ansatte 2025
0 %51015
De tre andre er de største selskapene i næringskode 85.100.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Styrets leder | Trond Jahren | 1969 |
| Varamedlem | Marit Lambrechts | 1957 |
| Revisor | TELL NORGE AS834 836 912 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Espira Barnehager AS100,0 %Avaldsnes · 100 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Espira Gruppen AS
- Espira Barnehager AS100,0 %
- Espira Bellevue AS100,0 %
- Espira Sandnesheia AS100,0 %
- ESPIRA SCALA HUNDVÅG AS100,0 %
- Espira Fasanveien AS100,0 %
- Espira Stansa AS100,0 %
- ESPIRA CASA MUSICA BARNEHAGE AS100,0 %
- Espira Eikenga AS100,0 %
- ESPIRA SCALA TASTA AS100,0 %
- Espira Eikenøtta Naturbarnehage AS100,0 %
- Espira Sandtoppen Naturbarnehage AS100,0 %
- Espira Kulturstien AS100,0 %
- Espira Tastarustå AS100,0 %
- TOMM MURSTAD FRILUFTSBARNEHAGE AS100,0 %
- Espira Skjeraberget AS100,0 %
- Espira Fjellsenden AS100,0 %
- Espira Lindesnes AS100,0 %
- Espira Årølia AS100,0 %
- Espira Baggerødbanen AS100,0 %
- Espira Marienfryd AS100,0 %
- Espira Hollund AS100,0 %
- Espira Grefsen AS100,0 %
- ESPIRA SØLY AS100,0 %
- Espira Kunnskapsbyen AS100,0 %
- Espira Spirea AS100,0 %
- Espira Torshovdalen AS100,0 %
- Espira Tristilbakken AS100,0 %
- ESPIRA OREID AS100,0 %
- Espira Hovsmarka AS100,0 %
- Espira Trygstad AS100,0 %
- Espira Nykirke AS100,0 %
- Espira Grønnestølen AS100,0 %
- Espira Ulvenvatnet AS100,0 %
- Espira Steinsviken AS100,0 %
- Espira Tomter AS100,0 %
- Espira Evangtunet AS100,0 %
- Espira Årkjær AS100,0 %
- Espira Solkroken AS100,0 %
- Espira Finnås AS100,0 %
- Espira Vedderheia AS100,0 %
- Espira Bråsteintunet AS100,0 %
- Espira Karmsund AS100,0 %
- Espira Moster AS100,0 %
- Espira Sletten AS100,0 %
- Espira Årosfjellet AS100,0 %
- ESPIRA HOLUM AS100,0 %
- Espira Sangereidåsen AS100,0 %
- ESPIRA SÅNUM AS100,0 %
- Espira Husebyparken AS100,0 %
- Espira Eventyrskogen AS100,0 %
- ESPIRA LURA AS100,0 %
- Espira Dragerskogen AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.