- Org.nr.
- 986 916 490
- Telefon
- 52 84 50 20
- Adresse
- Helganesvegen 47, 4262 Avaldsnes
- Hovedeier
- Espira Barnehager AS, 100 %
Driftsresultat−883 846−5,0 % margin
EBITDA−1 062 824før av- og nedskrivninger
Årsresultat−650 959−3,7 % margin
Egenkapital154 9572,7 % av eiendelene
Espira Garhaug AS er et aksjeselskap innen førskoleundervisning og drift av barnehager, stiftet 2004.
Omsetning, fem regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 986 916 490
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 23.09.2026
- Stiftet
- 19.04.2004
- Registrert
- 01.06.2004
- Adresse
- Helganesvegen 47, 4262 Avaldsnes
- Telefon
- 52 84 50 20
- Postadresse
- Postboks 353
- Kommune
- Karmøy
- Næring
- 85.100 Førskoleundervisning og drift av barnehagerFørskoleundervisning og drift av barnehager i Karmøy (131)
- Aksjekapital
- 100 000
- Ansatte
- 17
- Hjemmeside
- www.espira.no
Underenheter
1
- Espira Garhaug Barnehage986 933 565 · TYSVÆR17 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Drive barnehager.
Tidligere navn
- GARHAUG DRIFT AS01.06.2004 til 05.08.2009
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 17 536 958 | 16 528 702 | 16 238 351 | 14 926 389 | 15 917 894 |
| Sum driftsinntekter | 17 536 958 | 16 528 702 | 16 238 351 | 14 926 389 | 15 917 894 |
| Lønnskostnad | 14 137 209 | 12 988 737 | 12 352 880 | 11 247 306 | 11 831 893 |
| Avskrivning på driftsmidler | 121 022 | 113 481 | 120 554 | 108 266 | 154 994 |
| Nedskrivning av varige driftsmidler og immaterielle eiendeler | −300 000 | 300 000 | - | - | - |
| Annen driftskostnad | 4 462 572 | 4 523 513 | 4 307 170 | 3 978 404 | 3 860 582 |
| Sum driftskostnader | 18 420 804 | 17 925 731 | 16 780 604 | 15 333 976 | 15 847 469 |
| Driftsresultat | −883 846 | −1 397 029 | −542 253 | −407 587 | 70 425 |
| Renteinntekt fra foretak i samme konsern | 85 533 | 59 480 | 20 986 | 10 960 | 13 088 |
| Annen finansinntekt | - | 1 909 | - | - | 721 |
| Sum finansinntekter | 85 533 | 61 389 | 20 986 | 10 960 | 13 809 |
| Annen rentekostnad | - | - | 5 320 | 817 | 4 199 |
| Rentekostnad til foretak i samme konsern | 33 616 | 2 642 | - | - | - |
| Annen finanskostnad | 2 635 | 191 | - | - | - |
| Sum finanskostnader | 36 251 | 2 833 | 5 320 | 817 | 4 199 |
| Netto finans | 49 282 | 58 556 | 15 666 | 10 143 | 9 610 |
| Resultat før skatt | - | - | −526 586 | −397 444 | 80 036 |
| Skattekostnad på ordinært resultat | - | - | - | - | 17 608 |
| Resultat før skattekostnad | −834 564 | −1 338 473 | - | - | - |
| Skattekostnad på resultat | −183 605 | −294 464 | −115 849 | −87 438 | - |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | −410 737 | −310 006 | 62 428 |
| Årsresultat | −650 959 | −1 044 009 | −410 737 | −310 006 | 62 428 |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | −650 959 | −1 044 009 | −410 737 | −310 006 | 62 428 |
| Totalresultat | −650 959 | −1 044 009 | −410 737 | −310 006 | 62 428 |
| Udekket tap | 263 981 | −263 981 | - | - | - |
| Overført fra annen innskutt egenkapital | −914 940 | −780 028 | −410 737 | −310 006 | −1 251 760 |
| Konsernbidrag | - | - | - | - | 1 644 974 |
| Overført fra annen egenkapital | - | - | - | - | −330 786 |
| Sum overføringer og disponeringer | −650 959 | −1 044 009 | −410 737 | −310 006 | 62 428 |
| Utsatt skattefordel | 3 296 | 93 252 | 7 633 | 12 373 | 18 796 |
| Sum immaterielle eiendeler | 3 296 | 93 252 | 7 633 | 12 373 | 18 796 |
| Fast inventar, leide bygg | 296 178 | - | 362 469 | 432 412 | 502 355 |
| Driftsløsøre, inventar o.1 | 25 320 | 67 174 | 86 711 | 99 197 | 47 653 |
| Sum varige driftsmidler | 321 497 | 67 174 | 449 180 | - | 550 007 |
| Sum anleggsmidler | 324 794 | 160 426 | 456 814 | 543 982 | 568 804 |
| Kundefordringer | 88 580 | 119 399 | 5 850 | 28 705 | 29 120 |
| Andre kortsiktige fordringer | - | - | 701 367 | 909 101 | 599 421 |
| Andre kortsiktige fordringer 748 O71 | - | 653 198 | - | - | - |
| Konsernfordring, konsernkonto bankinnskudd | 2 974 563 | 3 084 562 | 3 776 963 | - | 2 132 095 |
| Konsernfordringer | 1 243 458 | 949 294 | 548 132 | 426 641 | - |
| Sum fordringer | 5 054 671 | 4 806 452 | 5 032 312 | 1 364 447 | 2 760 635 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 261 812 | 282 580 | 238 271 | 237 042 | 234 903 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 261 812 | 282 580 | 238 271 | 237 042 | 234 903 |
| Sum omløpsmidler | 5 316 483 | 5 089 032 | 5 270 583 | 1 601 489 | 2 995 538 |
| Sum eiendeler | 5 641 277 | 5 249 458 | 5 727 396 | 2 145 471 | 3 564 342 |
| Aksjekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Annen innskutt egenkapital | 54 957 | - | 39 579 | 22 774 | - |
| Sum innskutt egenkapital | 154 957 | 100 000 | 139 579 | 122 774 | 100 000 |
| Udekket tap | - | 263 981 | - | - | - |
| Sum opptjent egenkapital | - | −263 981 | - | - | - |
| Sum egenkapital | 154 957 | −163 981 | 139 579 | 122 774 | 100 000 |
| Sum langsiktig gjeld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Konserngjeld, konsernkonto overtrekk | - | - | 8 | 345 248 | - |
| Leverandørgjeld | 604 452 | 555 944 | 615 471 | 476 820 | 673 732 |
| Skyldig offentlige avgifter | 552 612 | 538 855 | 572 949 | 519 656 | 550 009 |
| Kortsiktig konserngjeld | - | - | - | - | 1 667 824 |
| Annen kortsiktig gjeld | 4 329 256 | 4 318 640 | 4 399 397 | 680 974 | 572 777 |
| Sum kortsiktig gjeld | 5 486 320 | 5 413 439 | 5 587 817 | 2 022 698 | 3 464 342 |
| Sum gjeld | 5 486 320 | 5 413 439 | 5 587 817 | 2 022 698 | 3 464 342 |
| Sum egenkapital og gjeld | 5 641 277 | 5 249 458 | 5 727 396 | 2 145 471 | 3 564 342 |
Nøkkeltall 2021 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 0,97▲ | 0,94 | 0,94 | 0,79 | 0,86 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 35,41▲ | −33,01 | 40,03 | 16,47 | 34,64 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | −14,7 %▲ | −24,3 % | −13,2 % | −13,9 % | 2,4 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | −5,0 %▲ | −8,5 % | −3,3 % | −2,7 % | 0,4 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | −3,7 %▲ | −6,3 % | −2,5 % | −2,1 % | 0,4 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 2,7 %▲ | −3,1 % | 2,4 % | 5,7 % | 2,8 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 1 031 586
- Resultat per ansatt, kroner
- −51 991
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Espira Garhaug AS−5,0 %
17,5 mill. 17 ansatte 2025
−10 %−5051015
Espira Garhaug AS−5,0 % 17,5 mill.17 ansatte 2025
Stiftelsen Kanvas1,0 % 1 049,0 mill.1 665 ansatte 2025
SFR Barnehager AS1,9 % 299,1 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
Læringsverkstedet Gruppen AS12,1 % 207,1 mill.58 ansatte 2025
−10 %−5051015
De tre andre er de største selskapene i næringskode 85.100.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Styrets leder | Trond Jahren | 1969 |
| Varamedlem | Marit Lambrechts | 1957 |
| Revisor | TELL NORGE AS834 836 912 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Espira Barnehager AS100,0 %Avaldsnes · 100 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Espira Gruppen AS
- Espira Barnehager AS100,0 %
- Espira Bellevue AS100,0 %
- Espira Sandnesheia AS100,0 %
- ESPIRA SCALA HUNDVÅG AS100,0 %
- Espira Fasanveien AS100,0 %
- Espira Stansa AS100,0 %
- ESPIRA CASA MUSICA BARNEHAGE AS100,0 %
- Espira Eikenga AS100,0 %
- ESPIRA SCALA TASTA AS100,0 %
- Espira Eikenøtta Naturbarnehage AS100,0 %
- Espira Sandtoppen Naturbarnehage AS100,0 %
- Espira Kulturstien AS100,0 %
- Espira Tastarustå AS100,0 %
- TOMM MURSTAD FRILUFTSBARNEHAGE AS100,0 %
- Espira Skjeraberget AS100,0 %
- Espira Fjellsenden AS100,0 %
- Espira Lindesnes AS100,0 %
- Espira Årølia AS100,0 %
- Espira Baggerødbanen AS100,0 %
- Espira Marienfryd AS100,0 %
- Espira Hollund AS100,0 %
- Espira Grefsen AS100,0 %
- ESPIRA SØLY AS100,0 %
- Espira Kunnskapsbyen AS100,0 %
- Espira Spirea AS100,0 %
- Espira Torshovdalen AS100,0 %
- Espira Tristilbakken AS100,0 %
- ESPIRA OREID AS100,0 %
- Espira Hovsmarka AS100,0 %
- Espira Trygstad AS100,0 %
- Espira Nykirke AS100,0 %
- Espira Grønnestølen AS100,0 %
- Espira Ulvenvatnet AS100,0 %
- Espira Steinsviken AS100,0 %
- Espira Tomter AS100,0 %
- Espira Evangtunet AS100,0 %
- Espira Årkjær AS100,0 %
- Espira Solkroken AS100,0 %
- Espira Finnås AS100,0 %
- Espira Vedderheia AS100,0 %
- Espira Bråsteintunet AS100,0 %
- Espira Karmsund AS100,0 %
- Espira Moster AS100,0 %
- Espira Sletten AS100,0 %
- Espira Årosfjellet AS100,0 %
- ESPIRA HOLUM AS100,0 %
- Espira Sangereidåsen AS100,0 %
- ESPIRA SÅNUM AS100,0 %
- Espira Husebyparken AS100,0 %
- Espira Eventyrskogen AS100,0 %
- ESPIRA LURA AS100,0 %
- Espira Garhaug AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.