- Org.nr.
- 830 548 602
- Adresse
- Helganesvegen 47, 4262 Avaldsnes
- Hovedeier
- Espira Barnehager AS, 100 %
Driftsresultat2 855 4139,8 % margin
EBITDA5 185 879før av- og nedskrivninger
Årsresultat1 252 8844,3 % margin
Egenkapital342 0000,9 % av eiendelene
Espira Marienfryd AS er et aksjeselskap innen førskoleundervisning og drift av barnehager, stiftet 2022.
Omsetning, tre regnskapsår
Foretaket
- Organisasjonsnummer
- 830 548 602
- Organisasjonsform
- Aksjeselskap
- Status
- Aktiv per 13.10.2026
- Stiftet
- 28.10.2022
- Registrert
- 29.12.2022
- Adresse
- Helganesvegen 47, 4262 Avaldsnes
- Postadresse
- Postboks 353
- Kommune
- Karmøy
- Næring
- 85.100 Førskoleundervisning og drift av barnehagerFørskoleundervisning og drift av barnehager i Karmøy (131)
- Aksjekapital
- 30 000
- Ansatte
- 45
- Hjemmeside
- Ikke oppgitt
Underenheter
1
- Espira Marienfryd Barnehage992 462 310 · OSLO42 ansatte
Kilde: Enhetsregisteret.
Vedtektsfestet formål
Drift av barnehager og det som naturlig hører sammen med slik virksomhet.
Regnskap
Beløp i 1 000 krBeløp i kr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Salgsinntekt | 29 047 939 | 27 567 540 | 26 083 692 |
| Sum driftsinntekter | 29 047 939 | 27 567 540 | 26 083 692 |
| Lønnskostnad | 20 051 124 | 19 223 155 | 17 219 553 |
| Avskrivning av driftsmidler og immaterielle eiendeler | - | - | 2 887 865 |
| Avskrivning av driftsm. og immatr.eien. | 2 330 466 | 2 662 853 | - |
| Annen driftskostnad | 3 810 935 | 3 456 083 | 3 483 225 |
| Sum driftskostnader | 26 192 525 | 25 342 091 | 23 590 642 |
| Driftsresultat | 2 855 413 | 2 225 449 | 2 493 050 |
| Renteinntekt fra foretak i samme konsern | 428 050 | 80 448 | 2 142 |
| Annen finansinntekt | - | 854 | 1 173 |
| Sum finansinntekter | 428 050 | 81 302 | 3 315 |
| Annen rentekostnad | 1 460 757 | 1 260 981 | 685 864 |
| Annen finanskostnad | 2 247 | 866 | - |
| Sum finanskostnader | 1 463 004 | 1 261 847 | 685 864 |
| Netto finans | −1 034 954 | −1 180 545 | −682 549 |
| Resultat før skatt | - | - | 1 810 501 |
| Resultat før skattekostnad | 1 820 459 | 1 044 904 | - |
| Skattekostnad | 567 575 | 559 118 | 727 550 |
| Ordinært resultat etter skattekostnad | - | - | 1 082 951 |
| Årsresultat | 1 252 884 | 485 786 | - |
| Årsresultat etter minoritetsinteresser | 1 252 884 | 485 786 | 1 082 951 |
| Totalresultat | 1 252 884 | 485 786 | 1 082 951 |
| Avgitt konsernbidrag | 940 884 | 485 786 | 1 252 951 |
| Overføringer annen egenkapital | 312 000 | - | −170 000 |
| Sum overføringer og disponeringer | 1 252 884 | 485 786 | 1 082 951 |
| Utsatt skattefordel | 477 184 | 327 760 | 263 190 |
| Goodwill | - | 748 273 | 2 244 819 |
| Sum immaterielle eiendeler | 477 184 | 1 076 033 | 2 508 009 |
| Tomter, bygninger o.a. fast eiendom | 27 157 598 | 28 289 995 | 29 340 776 |
| Arbeid under utførelse | - | 73 950 | - |
| Driftsløsøre, inventar o. a. utstyr | 114 796 | 160 969 | 245 020 |
| Sum varige driftsmidler | 27 272 394 | 28 524 915 | 29 585 797 |
| Sum anleggsmidler | 27 749 578 | 29 600 948 | 32 093 806 |
| Kundefordringer | 47 596 | 47 233 | 24 300 |
| Andre kortsiktige fordringer | 786 088 | 1 318 060 | 669 028 |
| Konsernfordringer | 8 795 078 | 7 397 691 | 4 926 233 |
| Sum fordringer | 9 628 763 | 8 762 985 | 5 619 561 |
| Bankinnskudd, kontanter o. l. | 351 104 | 347 508 | 329 220 |
| Sum bankinnskudd, kontanter og lignende | 351 104 | 347 508 | 329 220 |
| Sum omløpsmidler | 9 979 867 | 9 110 493 | 5 948 781 |
| Sum eiendeler | 37 729 445 | 38 711 440 | 38 042 587 |
| Aksjekapital | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Sum innskutt egenkapital | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Annen egenkapital | 312 000 | - | - |
| Sum opptjent egenkapital | 312 000 | - | - |
| Sum egenkapital | 342 000 | 30 000 | 30 000 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 30 859 053 | 31 689 988 | 32 631 929 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 30 859 053 | - | 32 631 929 |
| Sum langsiktig gjeld | 30 859 053 | 31 689 988 | 32 631 929 |
| Leverandørgjeld | 1 012 238 | 947 445 | 916 264 |
| Betalbar skatt | 463 117 | 961 848 | 475 176 |
| Skyldige offentlige avgifter | 737 022 | 778 829 | 681 973 |
| Gjeld til konsernselskap | 1 206 262 | 622 802 | 1 695 154 |
| Annen kortsiktig gjeld | 3 109 754 | 3 680 528 | 1 612 091 |
| Sum kortsiktig gjeld | 6 528 393 | 6 991 453 | 5 380 659 |
| Sum gjeld | 37 387 445 | 38 681 441 | 38 012 587 |
| Sum egenkapital og gjeld | 37 729 445 | 38 711 440 | 38 042 587 |
Nøkkeltall 2023 til 2025
| Nøkkeltall | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Likviditetsgrad 1omløpsmidler / kortsiktig gjeld | 1,53▲ | 1,30 | 1,11 |
| Gjeldsgradgjeld / egenkapital | 109,32▼ | 1 289,38 | 1 267,09 |
| Totalrentabilitet(driftsresultat + finansinntekter) / gjennomsnittlig totalkapital | 8,6 %▲ | 6,0 % | 6,6 % |
| Driftsmargindriftsresultat / driftsinntekter | 9,8 %▲ | 8,1 % | 9,6 % |
| Resultatmarginårsresultat / driftsinntekter | 4,3 %▲ | 1,8 % | 4,2 % |
| Egenkapitalandelegenkapital / sum eiendeler | 0,9 %▲ | 0,1 % | 0,1 % |
Per ansatt 2025
- Omsetning per ansatt, kroner
- 645 510
- Resultat per ansatt, kroner
- 63 454
Driftsmargin mot tre navngitte selskaper
Espira Marienfryd AS9,8 %
29,0 mill. 45 ansatte 2025
0 %51015
Stiftelsen Kanvas1,0 % 1 049,0 mill.1 665 ansatte 2025
SFR Barnehager AS1,9 % 299,1 mill.ansatte ikke oppgitt 2025
Espira Marienfryd AS9,8 % 29,0 mill.45 ansatte 2025
Læringsverkstedet Gruppen AS12,1 % 207,1 mill.58 ansatte 2025
0 %51015
De tre andre er de største selskapene i næringskode 85.100.
Roller og styre
| Rolle | Navn | Født |
|---|---|---|
| Styrets leder | Trond Jahren | 1969 |
| Varamedlem | Marit Lambrechts | 1957 |
| Revisor | TELL NORGE AS834 836 912 | - |
Aksjeeiere
per 31.12.2025- Espira Barnehager AS100,0 %Avaldsnes · 30 000 ordinære aksjer
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.
Eierstruktur
- Espira Gruppen AS
- Espira Barnehager AS100,0 %
- Espira Bellevue AS100,0 %
- Espira Sandnesheia AS100,0 %
- ESPIRA SCALA HUNDVÅG AS100,0 %
- Espira Fasanveien AS100,0 %
- Espira Stansa AS100,0 %
- ESPIRA CASA MUSICA BARNEHAGE AS100,0 %
- Espira Eikenga AS100,0 %
- ESPIRA SCALA TASTA AS100,0 %
- Espira Eikenøtta Naturbarnehage AS100,0 %
- Espira Sandtoppen Naturbarnehage AS100,0 %
- Espira Kulturstien AS100,0 %
- Espira Tastarustå AS100,0 %
- TOMM MURSTAD FRILUFTSBARNEHAGE AS100,0 %
- Espira Skjeraberget AS100,0 %
- Espira Fjellsenden AS100,0 %
- Espira Lindesnes AS100,0 %
- Espira Årølia AS100,0 %
- Espira Baggerødbanen AS100,0 %
- Espira Hollund AS100,0 %
- Espira Grefsen AS100,0 %
- ESPIRA SØLY AS100,0 %
- Espira Kunnskapsbyen AS100,0 %
- Espira Spirea AS100,0 %
- Espira Torshovdalen AS100,0 %
- Espira Tristilbakken AS100,0 %
- ESPIRA OREID AS100,0 %
- Espira Hovsmarka AS100,0 %
- Espira Trygstad AS100,0 %
- Espira Nykirke AS100,0 %
- Espira Grønnestølen AS100,0 %
- Espira Ulvenvatnet AS100,0 %
- Espira Steinsviken AS100,0 %
- Espira Tomter AS100,0 %
- Espira Evangtunet AS100,0 %
- Espira Årkjær AS100,0 %
- Espira Solkroken AS100,0 %
- Espira Finnås AS100,0 %
- Espira Vedderheia AS100,0 %
- Espira Bråsteintunet AS100,0 %
- Espira Karmsund AS100,0 %
- Espira Moster AS100,0 %
- Espira Sletten AS100,0 %
- Espira Årosfjellet AS100,0 %
- ESPIRA HOLUM AS100,0 %
- Espira Sangereidåsen AS100,0 %
- ESPIRA SÅNUM AS100,0 %
- Espira Husebyparken AS100,0 %
- Espira Eventyrskogen AS100,0 %
- ESPIRA LURA AS100,0 %
- Espira Marienfryd AS100,0 %
Eierandeler over 50 %. Kilde: Skatteetatens aksjonærregister.